15.03.2012 r. – Dotacje z NFRZK w 2012 roku | Barbara Suchy
SKOZK rozdzieli ponad 42 mln zł na ratowanie krakowskich zabytków
Dziś SKOZK poda listę zabytków, które dostaną w tym roku dofinansowanie na odnowę. Jest wśród nich popękany kościół św. Mikołaja i pozostałości obozu koncentracyjnego w Płaszowie.
Do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa wpłynęło 281 wniosków o dofinansowanie. Zabytki, których właściciele zabiegali o dotację, zostały podzielone na cztery kategorie: budynki użyteczności publicznej, budynki kościelne, kamienice i cmentarze.
– Cieszę się, że zgodnie z nowymi wytycznymi unijnymi określono takie grupy. Inaczej XIX-wieczne kamienice nie miałyby szans na przykład z Collegium Maius – mówi prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący SKOZK – Od tego roku mamy też nowe kryteria punktowania wartości zabytku. Na Starym Mieście dostaje dodatkowe punkty jako pomnik historii – dodaje.
Pełną listę zabytków, które dostaną w tym roku pieniądze, by mogły odzyskać swój blask, komitet poda dziś po południu.
Wiadomo już, że znajdzie się na niej kościół św. Mikołaja, jeden z najstarszych w Krakowie, którego spękane mury aż proszą się o renowację. Znajdą się też pieniądze na remont wieży hejnałowej kościoła Mariackiego i porządki na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Pieniądze mają trafić też na Wawel (m.in. na odnowę kaplicy Potockich) i do Muzeum Historycznego na kontynuację modernizacji pałacu Krzysztofory.
Plan odnowy krakowskich zabytków musi zostać jeszcze przegłosowany na dzisiejszym zebraniu plenarnym SKOZK, ale to już tylko formalność.
Punkty zabytkom przyznawał dziewięcioosobowy zespól ekspertów. Brali oni pod uwagę wartość zabytkową danego obiektu (dostawał dodatkowe punkty, jeśli mieściła się w nim kiedyś ważna instytucja lub był związany z wybitną osobą czy historycznym wydarzeniem), jego stan techniczny, wpływ na miejski pejzaż oraz to, czy prace konserwatorskie były już w nim prowadzone.
Priorytetem dla SKOZK wciąż pozostaje krakowskie Stare Miasto i Kazimierz, ale są plany, by ten obszar poszerzyć.
– Od przyszłego roku będziemy się również skupiać na zabytkach poza Starym Miastem, na przykład na terenie Podgórza czy na drogach dojazdowych do Wawelu – mówi prof. Ziejka.
Pieniądze, które rozdziela SKOZK, pochodzą z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Większość z nich trafia do SKOZK z budżetu państwa.
Kwota, która w tym roku zostanie przeznaczona na krakowskie zabytki, jest podobnej wysokości co dotacje z poprzednich lat.
Autor: Barbara Suchy
Data publikacji: 15.03.2012 r.
Miejsce publikacji: 2