23.10.2012 r. – Dotacje SKOZK dla kamienic w Podgórzu | Małgorzata Mrowiec
Odnawiajmy w Podgórzu!
ROZMOWA z MACIEJEM WILAMOWSKIM, dyrektorem biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa -Trwa dodatkowy nabór wniosków o dotacje na remonty z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. To wyjątkowa sytuacja.
– Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa zdecydował ostatnio, że rezerwuje na szczególnie ważne cele osobne pule pieniędzy. W przyszłym roku będzie to m.in. 690 tys. zł na remonty kamienic w Starym Podgórzu. Chodzi o to, by nie zmuszać takich zabytków do rywalizacji o dotacje np. z Wawelem – bo taką rywalizację przegrają. Podczas letniego naboru z Podgórza trafiło do SKOZK za mało wniosków, by tę pulę rozdysponować. Poza tym mieliśmy sygnały, że niektóre osoby i instytucje, niemające jeszcze doświadczenia w staraniu się o dotacje, za późno zabrały się za przygotowanie wniosków i nie zdążyły ich złożyć. -W drugim naborze sytuacja się poprawia?
– Zwykle 99 proc. wniosków wpływa w ostatnim dniu naboru. Ten trwa do 31 października. Dotąd spłynęły dwa wnioski, w tym jeden z Podgórza. Zawsze największym problemem jest to, że obiekt musi mieć uporządkowane sprawy własnościowe, z wnioskiem muszą wystąpić wszyscy właściciele. W Podgórzu z kolei głównym problemem jest specyficzny pesymizm właścicieli kamienic. Mają mniejsze dochody z nieruchomości niż właściciele budynków w centrum, często kłopoty ze ściągalnością czynszu od lokatorów. Stracili wiarę, że będą w stanie podjąć prace w sytuacji, gdy wymagany jest przez SKOZK 50-proc. wkład własny. Przypominam: można starać się o zwolnienie z tego obowiązku, jeśli obiekt jest wyjątkowo cenny, w stanie awaryjnym albo wymaga bardzo skomplikowanych i drogich prac. Warto też po prostu remontować małymi etapami, przez kolejne lata. -Czy jest szansa, by łagodniej traktować wspólnoty mieszkaniowe, które nie będą zarabiać na wyremontowanym zabytku tak jak właściciele kamienic zamienianych po odnowieniu np. na hotele? – Potrzebny byłby do tego rodzaj audytu finansowego, dlatego nie sądzę, by SKOZK wprowadzał takie zasady, to praktycznie niewykonalne. Ale wspólnoty mieszkaniowe są w stosunkowo dobrej sytuacji, ściągalność czynszu jest tam lepsza. Poza tym wspólnota może się wystarać o kredyt bankowy, którego gwarancją będzie fundusz remontowy, na który to łożą wszyscy właściciele lokali. – Co zmieni się w Starym Podgórzu, jeśli skorzysta z tych ok. 700 tys. złotych?
– W Starym Podgórzu w rejestrze zabytków jest ok. 60 kamienic, większość wymaga odnowienia Kwota prawie 700 tysięcy powinna pozwolić na wyremontowanie około 8 do 10 elewacji kamienic. Ale w następnych latach na pewno będziemy nadal wspierać Podgórze. Najważniejsze, by przełamać tam niemoc.
Autor: Małgorzata Mrowiec
Data publikacji: 23.10.2012 r.
Miejsce publikacji: 4