03.12.2014 r. – Dom Wita Stwosza | Małgorzata Mrowiec
Róże i gąski w Domu Wita Stwosza
W ramach remontu Domu Wita Stwosza, kamienicy przy ulicy Grodzkiej 39, zakończono prace przy odkrytych malowidłach. W dużej mierze zrekonstruowane, będą zdobiły pomieszczenia hotelu, który ma tu działać od sierpnia przyszłego roku.
Remont budynku, który w ostatnim czasie był już ruderą, trwa od 2011 r. W odremontowanej kamienicy zostanie otwarty hotel – z restauracją na parterze i degustatornią win w piwnicach. Prace konserwatorskie i budowlane poprzedziły badania. W ich trakcie znaleziono polichromie z XIX w. na plafonach na I piętrze. Przeszły konserwację, w dużej mierze trzeba je było zrekonstruować. Są tu motywy kwiatowe, sporo róż i… gąski.
– Ta dekoracja mieści się w stylistyce epoki. W XIX wieku w kamienicach mieszczańskich modne były malowidła z dużą ilością kwiatów (najczęściej róż) i uplatanymi między nie różnymi motywami, np. wizerunkami zwierząt – wyjaśnia prowadząca tutaj prace konserwator Natalia Soran-Maluty.
Pomieszczenie z plafonem z motywami tulipanów w przyszłości ma się zamienić w salę konferencyjną, a róże i gąski będą mogli oglądać goście jednego z hotelowych apartamentów.
Pięknie prezentują się już także odnawiane piwnice. Będą tu jeszcze m.in. likwidowane dawne instalacje. W jednej z wnęk pozwoli to odsłonić i wyeksponować za szybą zabytkowe drewniane schody – dawne piwniczne zejście z poziomu parteru
Gdy chodzi o nowoczesność w zabytku, są np. plany, by wyposażyć go w windę.
Pierwsze wzmianki o tym budynku pochodzą z 1366 roku. W drugiej połowie XV wieku kupił go Wit Stwosz. Mieszkał tu i miał pracownię. Kamienica była wielokrotnie przebudowywana i remontowana.
Tegoroczne prace w piwnicach i restaurację malowideł na sufitach dwóch pomieszczeń wsparł Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa – kwotą ok. 161 tys. zł.
Autor: Małgorzata Mrowiec
Data publikacji: 03.12.2014 r.
Miejsce publikacji: 4