19.10.2013 r. – Dom Historii Podgórza | Marta Razowska
Szynkarz Schreiber wyłonił się spod tynku
Wklęsły napis na fasadzie zabytkowej kamienicy – siedzibie Domu Historii Podgórza – został odsłonięty podczas remontu, gdy robotnicy skuwali kolejne warstwy tynku. Pracownicy placówki liczą na dofinansowanie konserwacji.
Ta 200-letnia, zabytkowa kamienica długo czekała na renowację. Wieloletnie zaniedbania doprowadziły do zniszczenia elewacji i stropów budynku. Dodatkowo jego fatalny stan w zeszłym roku pogorszyli pseudografficiarze, którzy bazgrołami oszpecili fasadę oraz bramę budynku.
Oczekiwany remont rozpoczął się we wrześniu, a w ubiegłym tygodniu podczas skuwania kolejnych warstw tynku odsłonięto wklęsły napis„M. J .Schreib…".
– Dzięki pomocy osób współpracujących z naszą placówką udało się ustalić, że są to najprawdopodobniej inicjały Jakóba [pisownia oryginalna – red.] Schreibera – agenta handlowego, szynkarza zamieszkałego w roku 1910 przy ul. Lwowskiej – informuje Melania Tutak, opiekunka Domu Historii Podgórza. – Zaś w księdze adresowej z 1926 pod adresem Lwowska 13 widnieje nazwisko Maurycego Schreibera – kupca, najprawdopodobniej syna Jakóba, co sugerowałoby, że istniejący tam wyszynk był rodzinnym interesem. Jednocześnie wyjaśniałoby to również tajemniczy inicjał M. – tłumaczy Tutak.
Oprócz napisu pracownicy remontujący DHP odkryli także portal nieistniejących już drzwi, które najprawdopodobniej służyły kiedyś jako jedno z wejść do budynku.
– Bardzo nam zależy, żeby napis i portal pozostały. Byłyby piękną pamiątką po istniejącym tam kiedyś wyszynku – mówi Melania Tutak. – Mamy nadzieję, że znajdą się środki na ten cel. Razem ze spółdzielnią mieszkaniową, która w dużej części ponosi koszty remontu kamienicy, będziemy wnioskować o dofinansowanie – dodaje.
Wniosek zostanie złożony w Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Krakowa, który na remont siedziby Domu Historii Podgórza przeznaczył już ponad 300 tys. zł. – Jestem prawie pewny, że znajdziemy dodatkowe środki, zwłaszcza że prace konserwatorskie nie wymagają bardzo wysokich nakładów finansowych – zapewnia Mikołaj Kornecki, członek SKOZK. Decyzja powinna zapaść na początku listopada podczas posiedzenia prezydium SKOZK. – To ważne, ponieważ odsłonięty napis to bardzo cenne odkrycie o dużej wartości historycznej. To także ważny element historii dawnego miasta Podgórze – dodaje Kornecki.
Autor: Marta Razowska
Data publikacji: 19.10.2013 r.
Miejsce publikacji: 2