17.11.2014 r. – Dodatkowy nabór wniosków o dotacje | Małgorzata Mrowiec
Zadbajmy o zabytki przed Dniami Młodzieży
Finanse. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa ogłosił dodatkowy nabór wniosków o dotacje na prace konserwatorskie w przyszłym roku. Chce, by Kraków prezentował się naprawdę dobrze podczas Światowych Dni Młodzieży.
Doroczny nabór zakończył się w połowie lipca. Właściciele i użytkownicy zabytkowych obiektów złożyli 270 wniosków o dotacje z Narodowego Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa (SKOZK rozdziela pieniądze z funduszu).
– Ale odbieraliśmy bardzo dużo telefonów od tych, którzy wtedy nie złożyli wniosków, a teraz już konkretyzują się ich plany związane ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. W związku z tym uruchamiamy dodatkowy nabór, bo przed nami ostatni rok na remonty i renowacje, w 2016 będzie już na to za późno – tłumaczy Maciej Wilamowski, dyrektor biura SKOZK.
Nabór ruszy za tydzień, 24 listopada i potrwa do l grudnia. Do składania wniosków zachęcane są instytucje, które będą przyjmować pielgrzymów, organizować centra informacyjne itp., a także właściciele kamienic znajdujących się w pobliżu miejsc, które odwiedzą uczestnicy ŚDM. One będą wtedy naszą wizytówką – niech się dobrze prezentują! SKOZK przypomina, że Kraków przygotowuje się do przyjęcia podczas ŚDM od miliona do 2 mln spodziewanych gości.
Dofinansowanie z NFRZK można uzyskać na prace konserwatorskie i restauratorskie lub roboty budowlane w obiektach zabytkowych. W dodatkowym naborze, w odróżnieniu od wcześniejszego, nie będą przyjmowane wnioski dotyczące zabytkowych nagrobków, ani też zabytkowych zespołów zieleni komponowanej. Formularze dostępne są na stronie internetowej SKOZK. Wnioski należy złożyć osobiście lub drogą pocztową.
A co chcieliby remontować ze wsparciem SKOZK ci, którzy zgłosili wnioski już w wakacje? Na Wawelu przewidywane jest dokończenie remontu Baszty Złodziejskiej, Zamek Królewski planuje też prace konserwatorskie przy kolejnych odcinkach fortyfikacji. Z kolei w katedrze wawelskiej, gdzie przez 20 lat trwały prace w wieńcu kaplic, w tym roku zaczął się remont naw – i ma być w 2015 r. kontynuowany.
Plany odnośnie konserwacji mają kościoły i klasztory w obrębie Starego Miasta i Kazimierza. Przykładowo, w kościele św. Mikołaja przewidziany jest dalszy remont wnętrza z odsłonięciem dawnych polichromii, a ojcowie reformaci chcą się zająć ratowaniem kilkusetletniego muru odgradzającego ich klasztor od Plant. Mają też być kontynuowane prace w kościele św. Benedykta w Podgórzu – jednym z najstarszych kościołów w Krakowie.
Uniwersytet Jagielloński m.in. chce odnowić elewację Collegium Maius. – Była remontowana 16 lat temu, ale krakowskie powietrze sprawiło, że rzeczywiście jest już bardzo brudna – mówi Maciej Wilamowski.
O dotacje wystąpili również właściciele prywatnych kamienic, głównie chcący remontować elewacje. Złożyli ponad 70 wniosków. Szykują się nadto prace w krakowskich fortach. Na przykład opiekunowie fortu „Swoszowice", gdzie od roku istnieje Muzeum Spraw Wojskowych, planują przywrócenie historycznych form zieleni fortecznej.
SKOZK zdecyduje o rozdziale dotacji na początku przyszłego roku. W projekcie budżetu państwa na 2015 rok zarezerwowano na NFRZK 30 mln zł.
Autor: Małgorzata Mrowiec
Data publikacji: 17.11.2014 r.
Miejsce publikacji: 4