13.03.2013 r. – Collegium Novum | Małgorzata Mrowiec
Łupek na 650-lecie UJ
INWESTYCJE. Spękany już i przeciekający dach z blachy miedzianej na Collegium Novum zastąpią dachówki z łupka. To ukłon w stronę historii: główny budynek UJ pierwotnie, od powstania w XIX w. przykrywał właśnie dach z łupka, z ozdobnym wzorem.
– Ze względu na walory historyczne i estetyczne zdecydowaliśmy się przywrócić takie pokrycie dachu – mówi Andrzej Kandia, zastępca kanclerza Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. technicznych.
Zaczynają się już prace przygotowawcze i w ciągu około tygodnia wokół budynku staną rusztowania. Nowy dach ma być gotowy do końca roku. Termin jest nieprzypadkowy: w przyszłym roku przypada 650. rocznica powstania uniwersytetu, inwestycja prowadzona jest właśnie w związku z jubileuszem.
W części łupek będzie hiszpański, w części niemiecki. Musi spełniać warunki wytrzymałościowe, by dobrze spisywał się na dachu przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Kamienne dachówki będą głównie szarozielone, na dachu pojawi się też jaśniejszy popielaty wzór, wyraźnie odcinający się od tła. – Staramy się odtworzyć pierwotne kolory, z czasu wzniesienia budynku z końca XIX wieku, jednak na tyle, na ile to możliwe, gdy korzysta się z innych niż wtedy złóż łupka -tłumaczy Andrzej Kandia.
Przypomina, że dach z łupka wieńczył ten budynek do lat międzywojnia. Wtedy został wymieniony na dach z blachy. Obecne pokrycie pochodzi natomiast z czasu wymiany blachy w latach 50. minionego wieku.
Uniwersytet dba o swoje zabytkowe budynki na bieżąco, planuje w tym roku kontynuować prace konserwatorskie także w innych obiektach (np. Collegium Iuridicum, Collegium Śniadeckich). Natomiast spektakularnym przedsięwzięciem związanym z jubileuszem ma być odrestaurowanie budynku Collegium Novum. Nie ogranicza się ono do dachu – będą też odnawiane wszystkie jego elewacje: czyszczone cegły, uzupełniane spoiny (generalny remont elewacje przeszły w latach 90.).
A w środku? Będą się toczyły prace konserwatorskie dotyczące klatki schodowej, będzie czyszczona i częściowo odtwarzana posadzka na parterze – z płytek ceramicznych, piękna ale miejscami już zużyta. Planuje się też renowację stolarki okiennej, częściową wymianę instalacji elektrycznej oraz wprowadzenie nowoczesnego systemu zabezpieczenia pożarowego. Całość prac dotyczących Collegium Novum ma kosztować ok. 10 mln zł. Z tego ok. 8 mln zł to pieniądze UJ, poza tym uczelnia liczy na wsparcie z Narodowego Funduszu Odnowy Zabytków Krakowa.
– Trudno mówić, że Collegium Novum wypięknieje. Uniwersytet jest piękny nawet z patyną starości. Ale dzięki zaplanowanym pracom niewątpliwie budynek nabierze nowej jakości. Chcemy, by odzyskał świetność – mówi wicekanclerz UJ.
Dodaje, że prowadzone są rozmowy z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu, by on z kolei zadbał tu o remont nawierzchni ulic w kwartale akademickim.
Autor: Małgorzata Mrowiec
Data publikacji: 13.03.2013 r.
Miejsce publikacji: 4