W Collegium Maius, najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, kończą się prace związane z adaptacją strychu budynku na magazyny muzealne i sale edukacyjne. Wcześniej w ramach projektu dofinansowanego ze środków UE wyremontowano dziedziniec arkadowy.
W kwietniu zeszłego roku zakończył się remont płyty dziedzińca arkadowego Collegium Maius. Wymieniono m.in. uszkodzone płyty z piaskowca i marmuru dębnickiego, wykonano nowe izolacje poziome oraz konserwację studni i fontanny przyściennej. Pracom towarzyszyły badania archeologiczne. Następnie przeprowadzono prace konserwatorskie fasad Collegium Maius od strony dziedzińca arkadowego, oraz stolarki okienno-drzwiowej, zakończone w sierpniu 2011 r.
Obecnie trwają roboty związane z adaptacją strychu budynku na profesjonalne magazyny muzealne i sale edukacyjne. Magazyny o powierzchni około 500 metrów kwadratowych będą wyposażone w nowoczesną instalację klimatyzacyjną, która umożliwi zachowanie rygorystycznych parametrów temperatury i wilgotności.
Na strychu powstanie również sala na 20-30 osób, gdzie będą mogły odbywać się zajęcia ze studentami oraz lekcje muzealne i inne zajęcia edukacyjne w ramach programów prowadzonych przez dział oświatowy Muzeum UJ. Znajdzie się tam również pomieszczenie nowej serwerowni oraz archiwum muzeum. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na lipiec tego roku.
Konsultant i b. dyrektor Muzeum UJ w Collegium Maius prof. Stanisław Waltoś podkreślił, że adaptacja poddasza została tak pomyślana, aby zachować w pierwotnym stanie zabytkową, drewnianą więźbę dachową wykonaną podczas kompleksowego odnowienia gmachu, które miało miejsce w latach 1949-1964 z inicjatywy prof. Karola Estreichera. Collegium Maius odzyskało wtedy swój oryginalny wygląd sprzed 1840 roku.
Jak poinformował w czwartek dziennikarzy prof. Stanisław Waltoś, budżet całego projektu wynosi ponad 7,6 mln zł. Jest on współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej, która przekazała 75 proc. tej kwoty. 1,5 mln zł pochodzi ze środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Prace rozpoczęły się pod koniec 2009 roku i swoim zasięgiem objęły dziedziniec arkadowy, dziedziniec huta oraz strych Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Collegium Maius usytuowane jest u zbiegu ulic św. Anny i Jagiellońskiej. Jest to najstarszy budynek uniwersytecki w Polsce. Jego historia sięga roku 1400, kiedy król Władysław Jagiełło przekazał uniwersytetowi kamienicę narożną Pęcherzów z Rzeszotar. Stopniowo budowla była powiększana przez wykup sąsiednich kamienic. Do połowy XIX wieku wygląd i układ wewnętrzny Collegium nie uległ większym zmianom.
Wygląd i charakter gmachu całkowicie zmieniła przebudowa przeprowadzona w latach 1840-1870 w stylu neogotyckim. Do oryginalnego wyglądu zabytek wrócił po odnowie przeprowadzonej pod kierunkiem prof. Estreichera. Wówczas Collegium Maius zostało przeznaczone na siedzibę Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Autor: PAP, dog
Data publikacji: 30.03.2012 r.
Miejsce publikacji: 2