Podczas 17. Targów Książki Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, mówił o najważniejszych wyzwaniach, jakie czekają kulturę, także krakowską.
Minister zapewnia, że na przełomie roku powinny zakończyć się rozmowy z Fundacją Czartoryskich. Ich finałem ma być utworzenie nowej placówki. -Rok to czas, który był przeznaczony na rozmowy, ale też na uporządkowanie spraw wewnątrz fundacji. Dodajmy, że właśnie zmieniają się władze, zmienia się także optyka, która staje się coraz bliższa naszej wizji – mówi minister.
W ostatnich dniach prezesem zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich został dr Marian Wołkowski-Wolski, a wiceprezesem Rafał Slaski. Zdaniem ministra na przełomie roku powinniśmy też poznać ostateczne decyzje fundacji dotyczące remontu jej siedziby. – By lokować kolejne środki finansowe, muszę mieć podpisaną umowę z fundacją – zaznaczył minister Zdrojewski.
Bogdan Zdrojewski zapewnia, że Kraków nie straci pieniędzy. Na początku października pojawiły się informacje, że minister kultury chce przejąć 40 mln zł, które co roku wydawane są na ratowanie krakowskich zabytków. Włodarze innych polskich miast mieli twierdzić, że Kraków jest w sytuacji wyjątkowo uprzywilejowanej. Na razie pieniędzmi tymi dysponuje Kancelaria Prezydenta, a fundusze rozdziela Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Po zmianie miałby się tym zająć Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Miast Historycznych.- Jego powstanie wciąż nie jest przesądzone. Wysoko cenię realizację funduszu przez poprzednie lata. Kraków na te środki zasłużył i dobrzeje wykorzystał. To nie dzieje się kosztem innych miast Moja oferta brzmi: jeśli z powodów formalnych fundusz nie może funkcjonować w dotychczasowych ramach, z jednym adresatem i tak wyodrębnioną formułą prawną, to oczywiście wystąpimy jako resort kultury o przejęcie tych środków – zaznacza minister.
Dodał również, że 40 mln zł dla Krakowa może zostać zapisane tylko w formie wieloletnich programów – tak aby miasto nie straciło pieniędzy na zabytki.
Minister mówił także o tytule Miasta Literatury UNESCO, który uzyskał Kraków.
– Chciałem serdecznie pogratulować tego, jakże zasłużonego, wyróżnienia. Mając do niedawna wśród swoich obywateli takie osobowości, jak Wisława Szymborska czy Czesław Miłosz, to miasto zasługuje na tytuł jak żadne inne – zaznacza Bogdan Zdrojewski.
– Wśród tematów, które poruszaliśmy, oczywiście pojawił się problem przyszłego Forum Literatury. Tych funduszy musi znaleźć się troszkę więcej, ale od razu chcę zaznaczyć, że aplikacje mają charakter konkursowy i nie powinienem na tym etapie przesądzać o dotacji – mówił.
W sprawie Starego Teatru i niepowołania w nim Rady Artystycznej, o czym już pisaliśmy, otrzymaliśmy oficjalną wiadomość od resortu.
„Zgodnie ze statutem Narodowego Starego Teatru Rada Artystyczna powoływana jest przez dyrektora Teatru na pełne sezony artystyczne w liczbie 7 członków. Tą wykładnią posługiwał się dyrektor Jan Klata, planując powołanie tego ciała doradczego na pierwszy pełny sezon swojej dyrekcji, tj. na sezon artystyczny 2013/2014. Na zebraniu z zespołem Teatru w dniu 27 września 2013 r. dyrektor omówił plany artystyczne na sezon, poinformował również o zamiarze powołania Rady Artystycznej i rozpoczął procedurę proponowania zasiadania w tym gronie aktorom i współpracownikom Teatru" – czytamy w urzędowym oświadczeniu.
Jak się dowiedzieliśmy, skonstruowanie Rady Artystycznej Starego Teatru oraz zorganizowanie jej pierwszego posiedzenia zostało zaplanowane na pierwszą połowę listopada tego roku.
Autor: Łukasz Gazur
Data publikacji: 28.10.2013 r.
Miejsce publikacji: 4