08.09.2011 r. – Bazylika Dominikanów | Małgorzata Mrowiec
Znaleziska sprzed 1000 lat
ARCHEOLOGIA. Piec sprzed około tysiąca lat to kolejne odkrycie archeologów pod placem przed Bazyliką oo. Dominikanów (ul. Stolarska). Największą sensacją są tu odnalezione prawdopodobnie mury przeddominikańskiego kościoła.
Za parkanem na prawo od wejścia do kościoła pracują budowlańcy i archeolodzy. Tutejszy plac jest teraz remontowany w miejscu, gdzie kilka lat temu wichura powaliła sędziwą lipę. W trakcie prac zostały najpierw odkryte relikty XIV wiecznej kaplicy grobowej rodziny Pileckich. Według badaczy, kaplica była dwunastoboczna miała cztery potężne przypory, była przykryta siatką sklepień.
Podczas dalszych prac okazało się, że to nie koniec odkryć: archeolodzy odsłonili półokrągły obiekt kamienny (być może pozostałości absydy lub wieży) i fragment zapewne zachodniej ściany kościoła. Czas powstania – II połowa XII wieku. To prawdopodobnie przeddominikański kościół Trójcy Świętej, kościół, którego nikt dotąd nic znalazł, jedna z najstarszych świątyń w Krakowie, najstarsza parafia – mówią prowadzący tu badania archeolodzy Monika Łyczak i Radosław Górski.
W wykopie znaleźli też ponad 20 pochówków i mnóstwo luźnych kości -szczątki zmarłych chowanych na tutejszym cmentarzu od początku XII do XVIII wieku. Temu cmentarzowi ustąpiła miejsca funkcjonująca tu wcześniej, prawdopodobnie od końca IX lub w X wieku, osada wczesnośredniowieczna. To zapewne z nią związany jest piec gospodarczy, na który natrafili teraz archeolodzy, ponad 3 metry poniżej poziomu placu.
Jest to piec być może do wypału wapna, które było używane np. do garbowania skóry, bielenia ścian, produkcji szkła. Owalny, mierzący 1,2 – 1,5 m. – Wydaje się. że jest z przełomu XI i XII wieku – mówią, badacze.
Autor: Małgorzata Mrowiec
Data publikacji: 08.09.2011 r.
Miejsce publikacji: 4