Lekcje o odnowie zabytków Krakowa były specjalną, bezpłatną ofertą edukacyjną Biura SKOZK dla ośrodków przygotowujących uczestników konkursów plastycznego „Mój zabytkowy Kraków” oraz filmowego „Kraków – ludzie i zabytki w filmowym kadrze”. Zajęcia te przeprowadzał posiadający uprawnienia pedagogiczne pracownik Biura SKOZK, dr Artur Chojnacki, w siedzibie zgłaszającego się ośrodka. W prowadzeniu lekcji wykorzystywane były elementy prezentacji multimedialnej.
Lekcje trwały 45 minut i skierowane były do grup nie większych niż 30 osób. Zajęcia prowadzone były w kwietniu i maju.
Wydaje się, że słowo „zabytek” jest dla większości z nas czymś zupełnie jasnym i zrozumiałym. Czasami okazuje się jednak, że to, co nam wydawało się zabytkowym, w rzeczywistości takie nie jest, natomiast to, co obojętnie do tej pory mijaliśmy, może okazać się czymś wartym szczególnej opieki i troski. Co więc decyduje o tym, że coś może być uznane za zabytek? A także: czy tylko stare obiekty mogą być zabytkowe? I w końcu – jaką rolę odgrywają zabytki w naszym codziennym życiu? Celem zajęć jest znalezienie odpowiedzi między innymi na te pytania.
2. Zagrożenia dla zabytków Krakowa
Jeszcze kilkanaście lat temu największe szkody wyrządzały krakowskim zabytkom przemysłowe zanieczyszczenia docierające do Krakowa wraz z zachodnimi wiatrami lub emitowane przez krakowski przemysł i węglowe piece w mieszkaniach krakowian. Obecnie ten problem nie jest już aż tak palący. Nie oznacza to jednak, że zabytkom Krakowa już nic nie zagraża – w miejsce dawnych zagrożeń pojawiają się bowiem nowe. Celem tych zajęć jest wskazanie właśnie tych współczesnych zagrożeń dla krakowskich zabytków oraz uświadomienie tego, w jaki sposób wpływają one na substancje zabytkowe Krakowa.
3. Wyjątkowość krakowskich zabytków
Kraków ze swymi dziejami oraz zabytkami zajmuje w Polsce miejsce wyjątkowe, stąd szczególną opieką obejmują go nie tylko sami krakowianie, ale również wszyscy Polacy. Krakowskie zabytki, jak żadne inne, skupiły bowiem w sobie trwałe ślady tysiącletniej historii Polski z jej chlubnymi wzlotami i bolesnymi upadkami. Spytani o unikalne w skali całej Polski zabytki Krakowa, bez wahania wskażemy na Wawel, Sukiennice czy kościół mariacki. Ale przecież to nie jedyne wyjątkowe zabytki Krakowa. Tym bardziej i mniej oczywistym unikatom Krakowa poświęcone są właśnie te zajęcia.
4. Historia odnowy zabytków Krakowa
Dzieje odnowy zabytków w Polsce sięgają końca XVIII wieku. Rozpoczęte przed rozbiorami prace konserwatorskie prowadzone były w Krakowie w wieku narodowej niewoli, a naprawdę zaczęły nabierać rozpędu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, by szczególnie zintensyfikować się po przełomie roku 1989. W dziejach odnowy krakowskich zabytków skupiają się więc jak w soczewce również dzieje Polski: opowiadając o historii rewaloryzacji zabytkowego Krakowa, opowiadamy tym samym historię naszego narodu ostatnich 230 lat.
5. Sposoby odnowy krakowskich zabytków
Proces odnowy zabytkowego obiektu zaczyna się na długo przed tym nim staną przy nim rusztowania i pojawią się na nich pierwsi konserwatorzy, którzy zaczną przywracać mu jego dawny blask. Wszystko zaczyna się od znalezienia właściwego pomysłu na jego odnowę. A to wcale nie jest łatwe: każdy zabytek wymaga bowiem indywidualnego podejścia, stąd żadna odnowa nie jest taka sama. To właśnie o tych różnych sposobach odnawiania krakowskich zabytków traktują te zajęcia.