Zebranie Plenarne Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa zadecydowało o kierunkach odnowy zabytków Krakowa w 2012 roku. Komitet po raz pierwszy w swej historii ogłosił z wyprzedzeniem także założenia strategii na rok następny.
Członkowie SKOZK zebrali się w salach Teatru im. Juliusza Słowackiego. W obradach uczestniczyli m.in. wojewoda małopolski Jerzy Miller, Senator RP Maciej Klima, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider i wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel.
Podsumowano rok 2011, w którym udało się dzięki wsparciu Komitetu zrealizować 184 zadania. Do 42.507.371,92 zł rozdysponowanych dotacji z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa właściciele i użytkownicy zabytków objętych pomocą SKOZK dołożyli z własnych środków na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane kolejne 34.430.830,71 zł.
Komitet złożył podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tego rezultatu, w tym Panu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Bronisławowi Komorowskiemu, Sejmowi i Senatowi RP, a także pełniącym w 2011 roku urząd Wojewody Małopolskiego Panom Stanisławowi Kracikowi i Jerzemu Millerowi.
Za najważniejsze efekty roku ubiegłego uznano ukończenie konserwacji kaplicy Wazów w katedrze wawelskiej, przeprowadzenie remontu elewacji Zamku Królewskiego na Wawelu oraz remontu wejścia do kościoła Dominikanów, gdzie doszło do sensacyjnych odkryć archeologicznych (natrafiono m.in. na fundamenty nieznanego dotąd bliżej kościoła sprzed połowy XIII wieku, poprzedzającego świątynię wzniesioną przez dominikanów). Członkowie Komitetu zapoznali się ze sprawozdaniem Komisji Rewizyjnej i udzielili władzom SKOZK absolutorium za rok 2011.
Przyjęto plan działań na rok 2012, obejmujący 143 przedsięwzięcia konserwatorskie i remontowe. Główną troską Komitetu pozostanie tradycyjnie Wawel z katedrą i zamkiem, następnie obszar Starego Miasta i Kazimierza wpisany w 1978 roku na pierwszą listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO oraz teren pomnika historii. Środki Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa wspomogą m.in. realizację sześciu zadań prowadzonych przy udziale środków europejskich (w Pałacu „Pod Krzysztofory”, Muzeum XX. Czartoryskich, Forcie „Tonie”, krużgankach klasztoru Dominikanów, Forcie „Kościuszko” i Spichlerzu przy pl. Sikorskiego). Komitet wspomoże także ratowanie najmłodszych elementów tysiącletniego zespołu zabytkowego Krakowa – pozostałości nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Płaszowie, gmachu Biblioteki Jagiellońskiej i stanowiącego unikat w skali światowej hangaru lotniczego z okresu I wojny światowej.
Po raz pierwszy członkowie SKOZK uchwalili z dużym wyprzedzeniem także założenia strategii na rok następny. Wiemy już, że w roku 2013 wnioski o dotacje na odnowę zabytków Krakowa będą konkurować między sobą w ramach czterech kategorii (tzw. priorytetów operacyjnych): obiektów użyteczności publicznej, obiektów sakralnych, obiektów mieszkalno-usługowych oraz grobów, kaplic i pomników cmentarnych.
W sposób szczególny w 2013 roku premiowane będą zadania dotyczące pełniących funkcje publiczne dawnych obiektów bojowych Twierdzy Kraków, remontów kamienic przy ulicach wiodących na Wawel, remontów kamienic na Starym Podgórzu (w granicach pomnika historii) oraz konserwacji grobów na Starym Cmentarzu Podgórskim. Na te cztery typy działań SKOZK postanowił zarezerwować specjalne pule środków finansowych.
Termin składania wniosków o dotacje na rok przyszły mija 15 lipca 2012 roku. O nowych zasadach udzielania dotacji informujemy szerzej w dziale „Jak uzyskać dotację?”.
Zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z obrad.