JUBILEUSZ WPISU KRAKOWA NA LISTĘ ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO
7 września 2023. Jubileusz 45-lecia obecności Krakowa na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO to również święto SKOZK. Władze państwowe, województwa i miasta podkreśliły wkład Komitetu w przywracanie świetności zabytkom Krakowa jako spuściźnie narodowej.
Na początku września 1978 roku w Waszyngtonie podczas II sesji Międzyrządowego Komitetu do spraw Ochrony Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO zadecydowano o wpisach inaugurujących Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Znalazło się na niej 12 miejsc, w tym krakowskie Stare Miasto, Kazimierz i Wawel. W następstwie tego wydarzenia władze PRL zdecydowały o powołaniu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, który zebrał się po raz pierwszy 18 grudnia 1978 roku.
W ramach cyklu imprez jubileuszowych 7 września 2023 w siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa miał miejsce wernisaż jubileuszowej wystawy w podcieniach Pałacu „Krzysztofory” oraz pokaz filmu dokumentalnego Marty Węgiel „Kamienie mają głos, aby przeszłość opowiedzieć przyszłości”.
Profesor Andrzej Waśko odczytał list Głowy Państwa skierowany do uczestników spotkania w Krzysztoforach. – Zabytkowe centrum Krakowa wciąż tchnie życiem; emanuje dostojeństwem wielowiekowych, bezcennych budowli i dzieł sztuki, a także atmosferą dynamizmu i otwarcia na świat – na wszystko, co nowe, lecz dające się wkomponować w krakowski mikroklimat codziennego życia pośród imponujących pomników historii. Wielka w tym zasługa Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, którego działaczom składam dzisiaj szczególnie uroczyste i serdeczne podziękowania – napisał Prezydent RP.
O skali zmian, jakie dokonały się w okresie 45 lat w zabytkowym centrum Krakowa, mówił prezydent miasta, profesor Jacek Majchrowski – także w imieniu generacji, która pamięta miasto pogrążone w latach 70. zeszłego stulecia w stanie bezprecedensowej katastrofy ekologicznej wywołanej powojenną, opartą na przemyśle ciężkim, nieliczącą się z kosztami społecznymi industrializacją Krakowa i jego okolic.
W trakcie uroczystości Przewodniczący Sejmiku Województwa profesor Jan Tadeusz Duda wręczył przyznany przez władze samorządowe Społecznemu Komitetowi Odnowy Zabytków Krakowa srebrny medal Polonia Minor Województwa Małopolskiego w uznaniu zasług na rzecz ochrony i popularyzacji dziedzictwa Krakowa.