10 lipca 2020. Wnętrze późnośredniowiecznego kościoła Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu posiada cenny barokowy wystrój: od monumentalnego ołtarza głównego przez bogato zdobione stalle po zespół ołtarzy bocznych. Przy wsparciu Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa od lat prowadzona jest sukcesywnie konserwacja tych zabytków.
Jedną z największych świątyń gotyckich Krakowa – kościół Bożego Ciała na Kazimierzu ufundował król Kazimierz Wielki. Ceglana bryła świątyni wyrosła nieco później – za Władysława Jagiełły i jego synów. W XVII i XVIII wieku kościół przeszedł dogłębną barokizację. Dziś jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów świątyń Krakowa. Przesądza o tym sąsiedztwo z przyciągającym gości z całego świata, dawnym miastem żydowskim na Kazimierzu, ale także wybitne piękno wnętrza, które – w przeciwieństwie do wielu innych gotyckich wnętrz sakralnych w Europie i w Polsce – uniknęło w XIX i XX wieku usunięcia barokowego wyposażenia.
Dzięki wsparciu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa na początku tego stulecia udało się wyremontować dach bazyliki i jej rozległe ceglane elewacje. Od 2003 roku ekipy konserwatorskie zajmują się elementami wystroju wnętrza. Dotychczas konserwatorzy skupiali się na prezbiterium i dwóch kaplicach (Zwiastowania i Matki Boskiej Częstochowskiej). Efektem tych prac jest m.in. kompleksowa konserwacja monumentalnego ołtarza głównego z płótnami Tomasza Dolabelli, odsłonięcie późnogotyckiej polichromii na sklepieniu świątyni oraz odnowa arcydzieła barokowej snycerki – stalli w prezbiterium.
W 2019 roku przedmiotem prac konserwatorskich były cztery ołtarze boczne (Krzyża Świętego, Matki Boskiej Łaskawej, Chrystusa Zbawiciela i św. Józefa) z lat 20. XVII wieku oraz belka tęczowa z grupą rzeźbiarską z 1763 roku. W toku konserwacji ołtarze boczne odzyskały odkrytą w trakcie badań pierwotną, jasną kolorystykę. W komplecie powróciły już do kościoła. Dokończenie ich montażu będzie możliwe po całkowitym zdjęciu rusztowań z belki tęczowej kościoła.
Realizowane w latach 2017–2020 roku prace przy konserwacji wyposażenia wnętrza kościoła Bożego Ciała osiągną łączną wartości 4 810 099,59 zł (z czego 4 098 584,66 zł stanowi dofinansowanie z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa).