19 grudnia 2019. Do krypt wawelskich powróciły dwa metalowe sarkofagi z połowy XVII wieku, miejsca wiecznego spoczynku króla Władysława IV Wazy (zm. 1648) i jego żony Cecylii Renaty Habsburg (zm. 1644). Od wiosny znajdowały się konserwacji. Historia panowania zwycięzcy spod Smoleńska, zapisana na pozłacanych blachach z burt sarkofagu, odzyskała blask – i to najzupełniej dosłownie! – dzięki pomocy Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Od 371 lat ciało króla Władysława IV spoczywa pod katedrą wawelską w wykonanym w Gdańsku z miedzi, pozłacanym sarkofagu ze scenami zwycięstwa nad wojskami moskiewskimi pod Smoleńskiem (1634) i hołdu Abazego paszy na Podolu (1633). To właśnie zdobienia, w tym blachy z dwoma wspomnianymi scenami, utrzymywały ostatnio sarkofag w całości. Jego żelazny szkielet, nadgryziony zębem korozji, udało się naprawić i wzmocnić. Podobny zabieg nie powiódł się w przypadku sarkofagu królowej, posiadającego szkielet drewniany. Tutaj niezbędne było wykonanie nowej konstrukcji ze stali nierdzewnej. Konserwatorzy gruntownie odczyścili i zabezpieczyli wszystkie dekoracje obu królewskich trumien. Konieczne okazało się uzupełnienie pourywanych przez wieki detali, w tym kilku pozłacanych putt oraz blisko setki nitów.
Odnowa sarkofagów królów i bohaterów narodowy z krypt wawelskich, prowadzona od 2017 roku, to jeden projektów kluczowych Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Dzięki środkom Funduszu odnowiono dotychczas sarkofagi m.in. królów Stefana Batorego, Zygmunta Augusta, Zygmunta III Wazy, królowej Anny Jagiellonki, marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. W pracowni konserwatorskiej w Tychach znajduje się obecnie trumna Augusta II Mocnego, której konserwacja będzie kontynuowana w roku 2020. W przyszłym roku w ręce konserwatorów trafią dwa kolejne wawelskie sarkofagi: królewicza Zygmunta Kazimierza Wazy (1640–1647) i królewny Marii Anny Izabeli Wazówny (ur. i zm. 1642) – dzieci Władysława IV i Cecylii Renaty.