Budynek Teatru Miejskiego otwarto dla publiczności 21 października 1893 r. Wzniesiono go według projektu Jana Zawiejskiego na miejscu wyburzonego średniowiecznego zespołu szpitala i kościoła Duchaków. 14 listopada 1896 r. w teatrze miała miejsce pierwsza na ziemiach polskich projekcja filmowa, a 16 marca 1901 r. – prapremiera „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Od 1909 r. teatr nosi imię Juliusza Słowackiego. Jest to monumentalna, eklektyczna budowla nawiązująca do budynku opery paryskiej i monumentalnej architektury wiedeńskiej tego okresu. W jej stylu dominują cechy neobaroku uzupełnionego elementami neorenesansowymi. W części frontowej z bogato zdobioną fasadą znajduje się rozległy westybul, monumentalne klatki schodowe, foyer i bufet. W części środkowej, zwieńczonej attyką i nakrytej kopułowym dachem, umieszczono widownię na 936 miejsc, z czterokondygnacjowymi lożami, w części tylnej zaś – scenę i zaplecze. Fasadę budynku zdobią alegorie Poezji, Dramatu, Komedii, Muzyki, Opery i Operetki, popiersia Wesołości i Smutku, postaci Zosi i Tadeusza z epopei Mickiewicza oraz napis „Kraków Narodowej Sztuce”. Z 1894 r. pochodzi stworzona przez Henryka Siemiradzkiego bogata kurtyna z alegorycznym malowidłem. Secesyjny budynek dawnej elektrowni teatralnej, także projektu Jana Zawiejskiego, został po przebudowie w 1976 r. siedzibą kameralnej sceny „Miniatura”.
SKOZK podjął się współfinansowania remontu kapitalnego gmachu głównego teatru w drugiej połowie latach 80. XX wieku. Efektem prac finansowanych z wielu źródeł było oddanie budynku po kompleksowej renowacji w 1991 roku dla potrzeb mającego się w nim odbyć Krakowskiego Sympozjum Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. W następnych latach środki SKOZK przeznaczane były m.in. na prace kamieniarsko-sztukatorskie oraz na konserwację zabytkowej stolarki. Wykonano także prace budowlano-konserwatorskie w pomieszczeniach zaplecza teatru oraz renowację elewacji budynku sceny „Miniatura”. W latach 2001–2002 prowadzono prace osuszające i odgrzybiające gmach teatru od strony płd. oraz wykonano konserwację zewnętrznej kamieniarki i tarasów. SKOZK dofinansował również prace remontowo-konserwatorskie w sąsiednim, znajdującym się w pierzei placu Św. Ducha zabytkowym budynku administracji teatru (remont dachu, stolarki okiennej i drzwiowej oraz elewacji) oraz dofinansował wzmocnienie jego fundamentów.
W drugiej fazie finansowania (lata 1996–2013) SKOZK przeznaczył na cały kompleks Teatru im. J. Słowackiego 4 072 876 zł.