Pałac „Pod Krzysztofory” – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Rynek Główny 35
Pałac "Pod Krzysztofory" należy do najpiękniejszych i najokazalszych pałaców miejskich w Krakowie. Zabudowania pałacowe powstały w XVII wieku w wyniku połączenia średniowiecznych kamienic, usytuowanych na działkach u zbiegu Rynku Głównego oraz dzisiejszej ul. Szczepańskiej. Jedna z nich, mająca za patrona św. Krzysztofa, dała nazwę pałacowi. Zasadnicza przebudowa obiektu została dokonana przez architekta Jakuba Solariego w latach 1682-1684 na zlecenie ówczesnego właściciela Wawrzyńca Jana Wodzickiego. Z tego okresu pochodzi piękna arkadowa loggia dziedzińca, a z przełomu XVII i XVIII wieku znajdujące się we wnętrzach stiuki wybitnego rzeźbiarza i sztukatora Baltazara Fontany.
Na przestrzeni wieków pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli, gościli w nim m.in. polscy królowie: Jan Kazimierz Waza, Michał Korybut Wiśniowiecki oraz Stanisław August Poniatowski. W czasie powstania krakowskiego, w lutym 1846 roku pałac był siedzibą Rządu Narodowego. W 1914 roku w gmachu mieścił się punkt werbunkowy Legionów Polskich oraz biura Naczelnego Komitetu Narodowego, a w 1918 roku – Polska Komisja Likwidacyjna, pierwszy polski organ władzy odzyskującego niepodległość zaboru austriackiego. W 1965 roku pałac "Pod Krzysztofory " został przekazany Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa. Na najbliższe lata zaplanowana jest całościowa modernizacja pałacu, który zyskać winien powierzchnie ekspozycyjne godne nowoczesnego muzeum dokumentującego przeszło 1000-letnie dzieje dawnej stolicy Polski.
SKOZK finansował prace remontowo-konserwatorskie w pałacu „Pod Krzysztofory” w kilku etapach. W latach 1997–2000 przeprowadzono remont 7 pomieszczeń wystawowych i sieni, sfinansowano także kompleksowy remont konserwatorski dziedzińca z kamienną fontanną. Po 2004 roku środki SKOZK pozwoliły na kompleksową konserwację dekorowanego stiukami Fontany salonu na I piętrze (zwanego „Salą Fontany”), a także na odgruzowanie i remont gotyckich piwnic z fragmentami polichromii. W 2007 roku piwnice te zostały udostępnione zwiedzającym jako sale ekspozycyjne muzeum. Od 2008 roku SKOZK zaangażował się w kompleksowy remont zachodniego i północnego skrzydła pałacu, który od 2012 roku kontynuowany był ze wsparciem funduszy europejskich w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Łącznie nakłady SKOZK na prace w Pałacu w latach 1997–2000 i 2004–2014 wyniosły 11 683 554 zł.