Dom Lekarski, siedzibę założonego w 1866 roku Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego, otwarto w marcu 1905 roku. Inicjatorem jego budowy według projektu Juliana Sowińskiego był ówczesny prezes Towarzystwa prof. Julian Nowak, późniejszy premier II Rzeczypospolitej (1922). Jemu też zawdzięczać należy zaangażowanie Stanisława Wyspiańskiego do zaprojektowania wystroju wnętrza. Historycy sztuki uważają, że Dom Lekarski to jedyny kompletny przykład realizacji malarskiej dekoracji wnętrz autora „Wesela”. Motywem dekoracyjnym klatki schodowej są stylizowane liście i kwiaty kasztanowca – zarówno we fryzie malarskim, jak i metalowej dekoracji balustrady. W centralnym miejscu umieszczono witraż projektu Wyspiańskiego – alegorię układu słonecznego („Apollo spętany”). Wyspiański zaprojektował także wystrój sali posiedzeń, czytelni i biblioteki. Sala posiedzeń, której ściany pomalowano na kolor malinowy, zachowała do dziś fryz z kwiatów pelargonii, który znajduje się także na kilimach i portierach. Meble w sali są również projektowane przez Wyspiańskiego. Czytelnia z kolei posiadała perłowo-popielate ściany wykończone fryzem z kwiatów róż. Żyrandole zdobiące Dom Lekarski przypominają płatki śniegu.
W czasie okupacji Niemcy urządzili w budynku magazyn, w 1945 roku przy wysadzaniu pobliskiego wiaduktu witraż Wyspiańskiego uległ zniszczeniu. W następnych latach budynek ulegał dalszej degradacji nadal służąc celom magazynowym. Dopiero w latach siedemdziesiątych poddano go kompleksowemu remontowi z przeznaczeniem na bibliotekę Akademii Medycznej. W 1992 roku powrócił do prawowitego właściciela – Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego.
W 1997 roku SKOZK dofinansował doraźne zabezpieczenie dachu oraz uzupełnienie polichromii w zalanej Sali Malinowej, w roku następnym sfinansował wymianę pokrycia dachowego w całości. W 2006 roku ze środków SKOZK przeprowadzono remont konserwatorski klatki schodowej, w 2007 roku konserwację elewacji. W latach 2010–2011 odnowiono kolejno Salę Różaną i Malinową.
Do 2011 roku na prace konserwatorskie przy ul. Radziwiłłowskiej 4 SKOZK przeznaczył 599 417 zł.