10.06.2014 r. – Kaplica pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty | Małgorzata Mrowiec
Kolejny rok konserwatorzy odnawiają zabytkową kaplicę na Prądniku Czerwonym
W tym roku kończona będzie konserwacja wnętrza kaplicy pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Prądniku Czerwonym. Zostanie również wykonane odwodnienie terenu wokół niej.
Kaplica przy ulicy Dobrego Pasterza 117 jest późnorenesansowa, powstała w 1642 roku. Powtarza schemat kaplicy kopułowej, popularny w XVII wieku, nawiązujący do kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Kaplica była niegdyś elementem folwarku dominikańskiego, który istniał do 1945 roku. Od 2009 roku trwają tutaj remont i prace konserwatorskie. W minionych latach, w ramach prac we wnętrzu, konserwatorzy m.in. odkryli malowidła na ścianach: 12 tzw. zacheuszków, czyli niedużych krzyży konsekracyjnych. Każdy krzyż otacza wieniec laurowy. To najstarsza faza zachowanej dekoracji wnętrza, z czasu powstania budowli. Z kolejnej fazy zdobienia wnętrza, z 1761 roku, pochodzą malowidła o charakterze rokokowym, przedstawiające sceny z życia św. Jana Chrzciciela: narodzenie, kazanie na puszczy, chrzest Chrystusa oraz ścięcie Jana Chrzciciela. Podczas prac w latarni wieńczącej kopułę pokazały się jeszcze inne malowidła – motywy architektury mauretańskiej. Elementy architektoniczne wnętrza są tu pokryte marmoryzacją imitującą naturalny kamień. Polichromie w kaplicy zostały odczyszczone i przeszły konserwację (dzięki czemu kolory stały się intensywniejsze). Dziś tak odnowione wnętrze naprawdę zachwyca.
Konserwatorzy (firma AC Konserwacja Zabytków Piotrowski) zajęli się tutaj również XIX-wiecznym ołtarzem wraz z rzeźbami z XVIII w. i obrazem Matki Boskiej Różańcowej. Drewniany ołtarz odzyskał cieplejszy kolor – pastelową pistacjową zieleń, a anioły na ołtarzu, po usunięciu z ich figur wtórnych przemalowań, znów mają srebrzone błyszczące szaty. Renowację przeszły tu również metalowe elementy wyposażenia, m.in. tabernakulum, lampa wieczna.
W tym roku prace w kaplicy na Prądniku Czerwonym będą kontynuowane. Parafia uzyskała na ten cel dotację w wysokości 105 tys. zł (70 procent kosztów zadania) z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Podczas tego etapu renowację przejdzie cementowa wzorzysta posadzka kaplicy. Ponadto konserwacja czeka obrazy: Matki Boskiej Śnieżnej, św. Piotra i św. Wojciecha Przeprowadzone też zostaną prace na zewnątrz – zostanie wykonane odwodnienie terenu wokół kaplicy.
Nie starczy już w tym roku pieniędzy na remont dojścia do kaplicy. Nie wiadomo też, kiedy będzie można odwiedzać kaplicę i kiedy znów będą tam odprawiane nabożeństwa.
– Na dokończenie wszystkich niezbędnych prac potrzeba około 250 tys. zł, więc trudno powiedzieć, kiedy uda się je przeprowadzić i kiedy kaplica będzie dostępna – mówi ks. Jerzy Serwin, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela. Jak wymienia, oprócz naprawy dojścia potrzebne jest jeszcze wyposażenie kaplicy, ławki, przydałoby się też ogrzewanie.
Autor: Małgorzata Mrowiec
Data publikacji: 10.06.2014 r.
Miejsce publikacji: 4