14.11.2013 r. – Kościół św. Katarzyny | Małgorzata Mrowiec
Ołtarz u św. Katarzyny odzyskał blask
ZABYTKI. Zakończyła się – trwająca trzy lata – konserwacja jednego z największych krakowskich ołtarzy, w kościele św. Katarzyny przy ul. Augustiańskiej.
Wyjątkowo bogato zdobiony drewniany ołtarz w kościele oo. Augustianów pochodzi z ok. 1634 roku. Obiektu nie oszczędzała historia Kościół w XVIII wieku dotknęło trzęsienie ziemi, a na początku XIX w. Austriacy zamienili świątynię na magazyn swojego wojska, przyczyniając się do dalszej jej dewastacji.
Ołtarzowi dały się też we znaki drewnojady. Był -jak stwierdzili konserwatorzy-wręcz zmasakrowany przez owady.
Konserwatorzy zajęli się konstrukcją ołtarza, w przeszłości prowizorycznie naprawianego. Odnowiono rzeźby i ornamenty. Ołtarz odzyskał 35 główek anielskich, które kiedyś zdobiły jego kolumny. -Zachowanych było tylko osiem, a znaleźliśmy ślady po kolejnych. Na tej podstawie wykonano wierne kopie – mówi konserwator Marta Bobek z firmy Sima-Art (wykonawca prac).
Nie zabrakło odkryć. Jedno z nich dotyczy drzwi w dolnej części ołtarza. Po dwóch stronach były na nich przedstawienia: Najświętszej Marii Panny i Archanioła Gabriela. – Okazało się, że to XVII-wieczny obraz, rozcięty i dopasowany do drzwi w XIX wieku – mówi Marta Bobek.
Konserwatorzy „odwrócili" też głowę patronce kościoła –na XVII-wiecznym obrazie w ołtarzu. Przedstawia on scenę mistycznych zaślubin św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Dotychczas twarz miała zwróconą ku wnętrzu kościoła, a okazało się, że pierwotnie była ukazana z profilu – i taką wersję przywrócono.
Remont, finansowany przede wszystkim przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, kosztował 2,5 mln zł.
Autor: Małgorzata Mrowiec
Data publikacji: 14.11.2013 r.
Miejsce publikacji: 4