16.03.2012 r. – Dotacje z NFRZK w 2012 roku | Małgorzata Mrowiec
Gryfy na dach, most do parku
ZABYTKI. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa zdecydował o podziale ponad 42,4 mln zł, jakimi dysponuje w tym roku. Realizowane będą 143 zadania w ponad stu obiektach.
Najwięcej pieniędzy popłynie m. in. na dalszą modernizację Pałacu Krzysztofory (3 mln zł) czy na prace przy ołtarzu w Bazylice Bożego Ciała na Kazimierzu (2 mln; prace obejmą też sklepienie i ściany prezbiterium). Sporą kwotę przydzielono np. dla Zamku Królewskiego na Wawelu (ok. 1,3 mln), gdzie będzie przede wszystkim rewaloryzacja renesansowych ogrodów. Równie dużo jest dla dominikanów, na remont placu przed wejściem i renowację krużganków klasztoru (ok. 1,5 mln).
Pośród nowych zadań jest np. zagospodarowanie terenu byłego obozu koncentracyjnego w Płaszowie. – Jest gotowa koncepcja, chcemy sfinansować rozpoczęcie prac. To obiekt o niesłychanie wielkiej wartości historycznej, nie może być to miejscem, gdzie ludzie chodzą na spacery z psami – podkreśla profesor Bogusław Krasnowolski, wiceprzewodniczący SKOZK.
Na dach ASP od strony ul. Basztowej powrócą odtwarzane gryfy. A np. dla parku Decjusza powstanie projekt przywrócenia niegdysiejszej bramy, mostu (z XVII w.) i dekoracyjnych pseudofortyfikacji
SKOZK rozpatrzył 281 wniosków o dotacje. Po raz pierwszy ustalane były listy rankingowe obiektów. Pieniądze z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa rozdysponowano w czterech grupach: obiekty użyteczności publicznej (45 proc. budżetu), sakralne (40 proc.), mieszkalne i usługowe, czyli głównie prywatne kamienice (13,5 proc.) oraz grobowce i pomniki cmentarne (1,5 proc.).
SKOZK postanowił wprowadzić czasowe priorytety, za które będą przyznawane dodatkowe punkty. – Oprócz naszych „wiecznie żywych" priorytetów, jak Wawel i obiekty w obrębie centrum miasta, postanowiliśmy ustalać czasowe priorytety ekstra, na 2-3 lata – wyjaśnia przewodniczący SKOZK prof. Franciszek Ziejka. W 2013 r. mają to być: Twierdza Kraków, drogi dojazdowe do Wawelu, Podgórze i Stary Cmentarz Podgórski.
Autor: Małgorzata Mrowiec
Data publikacji: 16.03.2012 r.
Miejsce publikacji: 4