Zakończyły się prace przy odnawianiu wyposażenia wnętrza sali cechowej Domu Cechu Rzeźników i Masarzy „Na Kotłowem" (ul. Westerplatte 18).
W tej pięknej sali z doby autonomii galicyjskiej (która uległa zaniedbaniu w okresie PRL) w ubiegłym roku wykonano już prace konserwatorskie przy polichromii.
W tym roku zajęto się kolejnymi pracami, które kosztowały prawie 93 tys. zł. Wykonała je firma Konserwacja Zabytków Luboń-Radwański. Dębowy parkiet w sali był czyszczony i olejowany. Oczyszczone zostały boazerie, konserwatorzy dopasowali je też kolorystycznie do polichromii (teraz to kolor lekko wpadający w mahoń, wcześniej był orzechowy). Z przedwojennego stalowego, kutego żyrandola usunięto czarną farbę olejną, wydobywając w ten sposób i ukazując materiał, z którego został zrobiony. Odtworzono też jego brakujące świeczki. Konserwację przeszła XIX-wieczna szafa. Konserwatorzy zajęli się również m.in. mocno zabrudzonymi, pożółkłymi obrazami z końca XIX w., przedstawiającymi Zygmunta Augusta i Władysława Jagiełłę (według Matejki), a także akwarelą Jana Matejki z 1889 r. z herbem Cechu Rzeźnikow i Masarzy.
Sala odzyskała blask dzięki pieniądzom przekazanym przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.
Autor: (MM)
Data publikacji: 20.12.2010 r.
Miejsce publikacji: 4