Jedną z większych atrakcji Nocy Muzeów jest możliwość zwiedzania otwartego niedawno Ogrodu Profesorskiego. Niewielki fragment przestrzeni miedzy Collegium Maius, Witkowskiego i Nowodworskiego jeszcze do niedawna był zapleczem budowlanym uniwersytetu. Teraz w sercu miasta pojawiła się cudowna enklawa ciszy, skupienia, pięknych roślin i kwiatów.
– Tu zawsze byt ogród. Po drugiej wojnie światowej niestety zagościł tu plac budowy, a ściślej miejsce składowania materiałów budowlanych – opowiada prof. Stanisław Waltoś, dyrektor Muzeum Collegium Maius. -Kiedy inwestycje się skończyły została tu dziura. Dlatego pomyśleliśmy o urządzeniu od nowa ogrodu. Niegdyś rosły tu drzewa owocowe i stała altanka. Było to miejsce wypoczynku profesorów. Chcemy by tak było również teraz, by to miejsce zwabiało tych, którzy chcą uciec od zgiełku miasta.
Pierwsze wzmianki o Ogrodzie Profesorów pochodzą z XV w. Zanim pojawiły się uniwersyteckie budynki, w średniowieczu stała tu pierwsza synagoga. Jednak w zapiskach uniwersyteckich już w 1467 r. odnotowano istnienie ogrodu. Jego teren był w owym czasie dwukrotnie większy niż obecnie. Początkowo istniał tu ogród i sad, a owoce i warzywa trafiały głównie na stoły profesorów w refektarzu kolegium.
Pod koniec XVIII wieku, w związku z reformą uczelni, ogród pozbawiony opieki profesorów popadł w zaniedbanie. W okresie restauracji Collegium Maius władze Uniwersytetu nie zdecydowały się na jego odnowienie.
Stało się to dopiero w 2008 r. Rewitalizacja ogrodu pochłonęła 3 mln 750 tys. zł, z dotacji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa i ze środków UJ. Dzięki temu znalazły się tu m.in. odrestaurowane XIX-wieczne rzeźby. Trzy z nich przedstawiają profesorów ubranych w togi i birety.
Ogród jest dostępny dla wszystkich. Będzie otwarty do października, od godz. 8 rano do zmierzchu. Od jesieni będzie go można podziwiać jedynie przez ażurową bramę.
Na teren ogrodu wchodzi się przez bramę od ul. Jagiellońskiej i przez furtkę od ulicy Gołębiej, a w czasie największego natężenia ruchu turystycznego także przez Długą Sień z dziedzińca Arkadowego Collegium Maius.
Autor: Marian Satała
Data publikacji: 13.05.2010 r.
Miejsce publikacji: 1