W Bazylice Mariackiej będzie prowadzona konserwacja kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej i remont konserwatorski krypt.
Duże zawilgocenie (zwłaszcza od strony północnej), w sklepieniach spękania i ubytki w zaprawach, zagrzybienie to można znaleźć w kryptach pod Bazylika. Mariacką. Z ciekawostek są tam np. relikty ceramicznej posadzki gotyckiej. Bazylika otrzymała w tym roku dotacje w środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa -390 tys. zł, z tego 200 tys. na remont konserwatorski krypt. Do trzech z nich – jak już pisaliśmy – mają trafić ludzkie szczątki z cmentarzy z XI wieku, odsłoniętych w ostatnich latach przez archeologów na Rynku Głównym (kości ponad 220 zmarłych) i pl. Szczepańskim (ok. 50). Będą umieszczone w drewnianych skrzyneczkach. I właśnie na krypty mające przyjąć kości sprzed tysiąca lat Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa przydzielił pieniądze z NFRZK. Ale nasz wniosek był w sprawie wszystkich krypt. Składając go nie wiedzieliśmy, że będą tu przenoszone pochówki z Rynku – mówi proboszcz parafii mariackiej, ks. infułat Bronisław Fidelus. Zamierza zwrócić się do SKOZK, by zapis został zmieniony i by można za te pieniądze wyremontować także inne krypty. Są za tym również członkowie komisji konserwatorskiej, która wczoraj typowała prace do realizacji w Bazylice Mariackiej. Okazuje się zresztą, że na nowe miejsce spoczynku dla szczątków odkopanych przez archeologów zostały zaproponowane krypty w najlepszym stanie, znajdujące się po stronie południowej. Obecnie jest dostęp do 25 krypt pod całą posadzką kościoła, w najgorszym stanie jest 12 z nich – i prawdopodobnie właśnie na te najgorsze starczyłoby pieniędzy, tymi kryptami chciano by się zająć w pierwszej kolejności.
Pozostałe 190 tys. zł będzie przeznaczone na prace w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej (to kaplica po prawej stronie zaraz za głównym wejściem, tam odbywa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu). W tym roku będzie prowadzona renowacja całej kaplicy, prace będą dotyczyć ścian, kamieniarki, ołtarza (są tam m.in. okopcone od świec aniołki), posadzki, tablic epitafijnych.
Autor: (MM)
Data publikacji: 5.03.2010 r.
Miejsce publikacji: 4