WAŻNE SŁOWA O SKOZK NA ZAMKU KRÓLEWSKIM W WARSZAWIE
Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa musi pozostać, ponieważ tego wymaga absolutna wyjątkowość Krakowa, jako miasta stołecznego, królewskiego i papieskiego, będącego przedmiotem dumy wszystkich Polaków – powiedział prof. Andrzej Rottermund podczas uroczystości wręczenia przewodniczącemu SKOZK Nagrody im. Prof. Aleksandra Gieysztora na Zamku Królewskim w Warszawie 12 lutego 2015 roku.
Nagroda im. Profesora Aleksandra Gieysztora jest przyznawana corocznie od 1999 roku przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy w uznaniu wkładu w ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą. Laureata nagrody wskazuje kapituła, w skład której wchodzą wybitni przedstawiciele świata nauki i kultury, w tym m.in. prof. Andrzej Rottermund – dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, prof. Henryk Samsonowicz – historyk, były rektor Uniwersytetu Warszawskiego i były minister edukacji narodowej, prof. Andrzej Blikle – informatyk i przedsiębiorca. Dotychczas nagrodą tą uhonorowano m.in. prof. Normana Daviesa – wybitnego historyka, prof. Jana K. Ostrowskiego – dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu, a także szczególnie zasłużone instytucje, jak Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu.
Szesnastym Laureatem Nagrody im. Prof. Aleksandra Gieysztora w 2015 roku został Prof. Franciszek Ziejka – przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk kultury i literatury. Kapituła Nagrody doceniła zaangażowanie prof. Ziejki w kierowanie pracami Społecznego Komitetu oraz działalność w radach czołowych krakowskich muzeów – Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
W laudacji na cześć laureata Prof. Andrzej Rottermund, przewodniczący kapituły Nagrody, podkreślił działalność Prof. Ziejki w SKOZK i szczególną roli tej instytucji w polskim systemie ochrony zabytków. – Godzimy się z tym, że ochrona zabytków jest obowiązkiem państwa. Robi to tworząc odpowiednie prawo oraz powołując instytucje, za których pośrednictwem ochronę sprawuje. Ale zadajemy pytanie. Czy nie jest to jednak ciężar ponad siły Państwa i to nie tylko ciężar finansowy, ale też i organizacyjny? Nawet najlepiej zorganizowane Państwa na świecie nie są w stanie dokonać tego same. Powołują one różnego rodzaje organizacje społeczne, wspierające Państwo w tym dziele. Istotą bowiem opieki nad zabytkami przeszłości jest jej prawdziwie społeczny charakter. Społeczny, to znaczy także w wysokim stopniu zdecentralizowany, kształtowany przez siły intelektualne i uczucia zbiorowe środowisk najbliżej z zabytkiem związanych, zarówno miejscem przebywania i pracy. Ruchowi społecznemu opiekunów zabytków należy się od społeczeństwa poparcie i pomoc – mówił Prof. Andrzej Rottermund.
Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie zwracał uwagę, że nie godzi się kwestionować zasad organizacyjnych i finansowych ochrony zabytków prowadzonych przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, a niestety mamy od paru lat takie próby. I przypomniał: Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, prócz korzystania ze środków z budżetu Państwa, mobilizuje też duże środki finansowe z innych źródeł i w sumie gwarantuje pozyskiwanie równorzędnych wobec budżetu środków wydatkowanych przez właścicieli zabytków. Prof. Andrzej Rottermund powiedział także: Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa musi pozostać, ponieważ – i tu w pełni zgodzić się powinniśmy z głosem Komitetu – „tego wymaga absolutna wyjątkowość Krakowa, jako miasta stołecznego, królewskiego i papieskiego, będącego przedmiotem dumy wszystkich Polaków”.