Konserwacja kopuły kaplicy Potockich oraz remont południowej elewacji katedry koronacyjnej polskich królów to prace wykonane w tym roku dzięki Narodowemu Funduszowi Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Renowacja kaplicy Potockich to kolejny etap wspieranego przez SKOZK programu prac w wieńcu kaplic bocznych katedry. Po konserwacji kaplicy Świętokrzyskiej z nagrobkiem Kazimierza Jagiellończyka, kaplicy Zygmuntowskiej z nagrobkami ostatnich Jagiellonów na polskim i litewskim tronie, kaplicy Stefana Batorego i kaplicy Wazów przyszedł czas na konserwację dawnej kaplicy grobowej biskupa Filipa Padniewskiego (1510–1572), którą w XIX wieku przekształcono w mauzoleum rodziny Potockich. W tym roku konserwatorzy skupili się na wystroju czaszy kopuły i pendentywów oraz na stiukolustrach ścian w górnej części kaplicy.
Przy okazji dokonano odkrycia rzucającego nieco światła na przebieg klasycystycznej przebudowy kaplicy, którą prowadzili polscy artyści i rzemieślnicy według projektu wiedeńskiego architekta Pietro Nobile. Na odwrociu pozłacanych rozet w czaszy kopuły oraz na tynku pod rozetami natrafiono na rysunki i inskrypcje wykonane przez sztukatorów w 1836 roku. Większość z nich ma charakter żartobliwy, ale niektóre dają wyraz panującym w Krakowie po upadku Powstania Listopadowego nastrojom patriotycznym (np. napis „Polska w nieszczęściu”). Wszystkie odkrycia zostały poddane konserwacji i szczegółowo udokumentowane. Zakończenie pełnej odnowy kaplicy Potockich planowane jest na przyszły rok.
W 2012 roku SKOZK wsparł również remont południowej elewacji wawelskiej katedry. Ważną częścią tego zadania była wymiana pokrycia dachowego dwóch kaplic oraz zabezpieczenie okien witrażowych przed oddziaływaniem wiatru, lodu i śniegu. W przyszłym roku konserwatorzy zamierzają odnowić barokowy portal wraz z drzwiami prowadzącymi od południa do transeptu świątyni.
W 2012 roku na dofinansowanie prac konserwatorskich w katedrze wawelskiej SKOZK przeznaczył łącznie 1 655 080,85 zł. Równolegle prowadzone są także prace remontowe i konserwatorskie w przylegających do katedry pomieszczeniach jednego z najstarszych polskich archiwów – Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Metropolitalnej. O rezultatach tych prac będziemy jeszcze informować.