Eksperci SKOZK spotkali się przy ołtarzu Wita Stwosza w bazylice Mariackiej. Wkrótce rozpoczną się badania, dzięki którym dowiemy się, czy dziełu nic nie zagraża.
W związku z zaniepokojeniem części opinii publicznej Krakowa stanem gotyckiego ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej, stanowiącego jedno z najcenniejszych dzieł sztuki w Polsce, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa prof. Franciszek Ziejka powołał na prośbę Parafii Mariackiej działający społecznie zespół roboczy do spraw oceny stanu zachowania tego zabytku. Kierowania pracami zespołu podjął się prof. Władysław Zalewski. W skład grupy ekspertów weszli specjaliści z zakresu konserwacji zabytków prof. Grażyna Korpal, prof. Józef Nykiel, prof. Ireneusz Płuska, dr Jarosław Adamowicz, historycy sztuki prof. Jerzy Gadomski i dr hab. Marek Walczak oraz konserwator dzieł sztuki Barbara Budziaszek.
Wieczorem 4 kwietnia 2012 roku zespół w obecności archiprezbitera bazyliki Mariackiej ks. Dariusza Rasia i małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Jana Janczykowskiego dokonał wstępnej inspekcji ołtarza. Zapoznano się z sięgającą XVI wieku historią przeglądów konserwatorskich, ekspertyz i konserwacji zabytku. Po II wojnie światowej dzieło Wita Stwosza poddawane było badaniom i konserwacjom co kilkanaście lat, po raz ostatni w latach 1983 i 1999. Ustalono, że w celu dokładnego określenia kondycji ołtarza niezbędne będzie zasłonięcie go na kilka dni rusztowaniem, które pozwoli specjalistom dotrzeć do wyższych partii dzieła i przeprowadzić badania z wykorzystaniem podstawowej aparatury pomiarowo-badawczej. Powinno do tego dojść jeszcze w maju tego roku. Koszty rusztowania pokryje parafia. W zależności od wyników dokonanego w ten sposób przeglądu zespół SKOZK zaproponuje program dalszych badań specjalistycznych. Dopiero po ich wykonaniu możliwe będzie sformułowanie ewentualnych zaleceń konserwatorskich.