15 listopada 2024. Od kilku dni rusztowania nie zakrywają hełmu najwyższej wieży Wawelu – katedralnej Wieży Zegarowej. Kończy się jeden z projektów kluczowych Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Remont hełmu trwał pełne 2 lata. Zabezpieczono drewnianą konstrukcję nośną, odczyszczono w większości oryginalne, XVIII-wieczne blaszane poszycie, a także pełnoplastyczne postacie czterech świętych w narożnikach budowli. Sporym zaskoczeniem było odkrycie w lecie tego roku, że pierwotnie obramienia otworów wokół podestów wieży były złocone. Ostatnie miesiące stanęły więc pod znakiem uczytelniania i przywracania bogactwa oryginalnej dekoracji. Niezbędna okazała się też korekta atrybutów figur świętych, które nie były zgodne z obowiązującym na początku XVIII wieku (i współcześnie również) kanonem ikonograficznym. Konserwatorzy podejrzewają, że niezgodność ta to wynik dezynwoltury ich poprzedników remontujących hełm przed kilkudziesięciu laty.
Rusztowania sięgają obecnie poziomu gzymsu, który poddawany jest zabiegom konserwatorskim. Metalowa konstrukcja zniknie z panoramy Wawelu w grudniu.
Prace konserwatorskie przy Wieży Zegarowej były współfinansowane z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.