WYSTAWA „45 LAT ODNOWY KRAKOWA – MIASTA ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO”
16 października 2023. By opowiedzieć, jak bardzo zmienił się Kraków i jego dziedzictwo od 1978 roku, sięgnęliśmy po archiwalne, często niepublikowane dotąd zdjęcia. Tak powstała wystawa opowiadająca o dziejach miasta i jego zabytków. Można ją obejrzeć w Bibliotece Jagiellońskiej do 20 listopada.
W formie osi czasu prezentujemy na niej – siłą rzeczy syntetycznie – cztery i pół dekady odnowy zabytków na tle zapadłych w zbiorową pamięć wydarzeń z życia miasta. Kraków przeszedł tym czasie wielką przemianę, której punktem wyjścia był kryzys całego organizmu miejskiego u schyłku lat 70. XX wieku. Na czternastu tablicach pokazano również zmianę podejścia do zabytków – od czasów, gdy ich fizyczne przetrwanie stało w wielu przypadkach pod znakiem zapytania, przez okres wielkiego czyszczenia miasta z sadz, pyłów i osadów przemysłowych w pierwszych dekadach Niepodległości, po współczesność, gdy coraz bardziej złożone przedsięwzięcia konserwatorskie angażują potencjał czołowych krakowskich uczelni i instytutów badawczych, a dziedzictwo staje się czynnikiem rozwoju społecznego.
Wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej potrwa do 20 listopada 2023 roku. Wstęp wolny od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia dla czytelników (wejście od ul. Oleandry, parter nowego skrzydła).
—————–
Wystawę przygotowały Biuro Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Kurator: Walery Bubień (Muzeum Krakowa)
Autorzy: Walery Bubień (Muzeum Krakowa), Artur Chojnacki, Albert Sendor, Maciej Wilamowski (Biuro SKOZK)
Organizacja: Zuzanna Miśtal (Muzeum Krakowa)
Projektowanie graficzne: Dawid Karamon (Muzeum Krakowa)
Redakcja: Marcin Baran (Muzeum Krakowa)
Tłumaczenie na język angielski: Biuro Tłumaczeń Alingua Sp. z o.o.