SKOZK ZACIEŚNIA WSPÓŁPRACĘ Z WOJEWÓDZTWEM MAŁOPOLSKIM
9 lutego 2022. Przewodniczący SKOZK Borysław Czarakcziew, marszałek Witold Kozłowski i członek zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas podpisali w imieniu kierowanych przez siebie instytucji porozumienie o współpracy. To kolejny krok w budowie sieci współdziałania na rzecz krakowskich zabytków.
Najważniejszym punktem porozumienia jest deklaracja uwzględniania przez władze samorządowe Małopolski roli SKOZK przy tworzeniu założeń programów służących wsparciu odnowy zabytków województwa ze środków europejskich.
Ostatnie lata pokazały, że największe i najkosztowniejsze przedsięwzięcia, często powiązane z wprowadzeniem do najcenniejszych krakowskich zabytków nowych funkcji (np. odnowa kolegium i dolnego kościoła Pijarów, remont bastionu pod Kopcem Kościuszki z przeznaczeniem na muzeum czy powstanie muzeum klasztornego w średniowiecznym opactwie cysterskim w Mogile) wymaga łączenia wielu źródeł finansowania. Borysław Czarakcziew podpisując porozumienie podkreślił, że instytucje publiczne odpowiedzialne za ochronę dziedzictwa narodowego muszą już dziś przygotować się na wyzwania nowej polityki energetycznej i stawienie czoła problemom ubóstwa energetycznego dotykającego użytkowników zabytków. Potrzebne będą w tym zakresie programy wsparcia łączące przeznaczone na odnowę zabytków środki krajowe, środki europejskie w dyspozycji samorządów wojewódzkich i dostosowaną do specyfiki użytkowej zabytków ofertę sektora bankowego.
To już trzecie porozumienie o współpracy, jakie w ostatnim roku SKOZK zawarł z instytucjami zaangażowanymi w ochronę krakowskiego dziedzictwa. 2 czerwca 2021 roku podpisano porozumienia o współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Politechniką Krakowską.
fot. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego