ODZNACZENIE PAŃSTWOWE DLA KONSERWATORÓW OŁTARZA WITA STWOSZA
3 listopada 2021. Wiem, jak wiele trudu, uwagi, pieczołowitości musieli Państwo poświęcić temu dziełu i gorąco dziś za to dziękuję – napisał Prezydent Andrzej Duda w liście do specjalistów, którzy w krakowskim Pałacu Biskup Erazma Ciołka odebrali z rąk ministra Wojciech Kolarskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, odznaczenia państwowe. Trwająca 6 lat konserwacja arcydzieła rzeźby gotyckiej była możliwa dzięki środkom Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
– Renowacja ołtarza Wita Stwosza była wielkim wyzwaniem, wymagającym ogromnej wiedzy, doświadczenia, środków i czasu. Już blisko dekada dzieli nas od pierwszej wstępnej inspekcji, której zespół roboczy – powołany przez przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa – dokonał 4 kwietnia 2012 roku – przypomniał w swym liście Prezydent Andrzej Duda. – Pełna, kompleksowa renowacja nastawy ołtarzowej Wita Stwosza zdarza się raz na pół wieku, czasem raz na stulecie lub jeszcze rzadziej. Z owoców Państwa wysiłku będą korzystać następne generacje – podkreślił Prezydent.
Konserwację Ołtarza Wita Stwosza przeprowadził zespół Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki kierowany przez dr. hab. Jarosława Adamowicza z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prace na rusztowaniach trwały ponad pięć lat (2015–2020), a trzy lata zajęło wstępne rozpoznanie naukowe stanu zachowania arcydzieła, kwerendy archiwalne w poszukiwaniu informacji o poprzednich konserwacjach oraz przygotowanie założeń konserwatorskich (2012–2014). Prócz wyróżnionego odznaczeniami zespołu w działaniach konserwatorskich wzięło udział w różnym zakresie kilkudziesięciu innych specjalistów: historyków sztuki, chemików, biologów, dendrologów, specjalistów od nieinwazyjnych badań materiałów, statyki konstrukcji drewnianych, mikroklimatu i analizy zanieczyszczeń, wreszcie konsultantów z Polski i zagranicy oraz pracowników urzędu konserwatorskiego. Konserwacja kosztowała 13,7 mln zł. Narodowy Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa zapewnił 9,99 mln zł, reszta pochodziła ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miejskiej Kraków, Parafii Mariackiej w Krakowie oraz od darczyńców.
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy za wybitne zasługi w działalności na rzecz renowacji zabytków kultury polskiej, w szczególności za zaangażowanie w dzieło odnowy Ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie odznaczeni zostali:
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Dr hab. Jarosław ADAMOWICZ
Barbara BUDZIASZEK
Dr hab. Paweł PENCAKOWSKI
Dr Maria ROGÓŻ
Ponadto za zasługi w działalności na rzecz odnowy Ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie odznaczeni zostali:
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Aneta BARAŃSKA
Tomasz MYCEK (pośmiertnie)
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Grzegorz BAJOREK
Tomasz BAJOREK
Iwona MARTYNOWICZ
Filip PELON
Paweł PŁASZCZYCA
Tomasz PŁASZCZYCA
Bartłomiej ROŻEK
Łukasz ŚWISTAK
Bartosz ZARĘBSKI