10 marca 2021. W Pałacu Prezydenckim nowi członkowie Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa odebrali z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy akty powołań w skład Komitetu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami członkowie SKOZK powoływani i odwoływani są przez Prezydenta RP. To pierwsze tak znaczne powiększenie SKOZK od 2009 roku, wówczas w skład Komitetu powołano 66 nowych członków. W uroczystości wzięli udział także prof. Piotr Gliński, wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, oraz Borysław Czarakcziew, Przewodniczący Społecznego Komitetu.
Wśród nowo powołanych członków Komitetu znaleźli się m.in. historycy sztuki, konserwatorzy, architekci, przedsiębiorcy, przedstawiciele środowisk naukowych i samorządowych. Dziś członkami Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa zostali: dr hab. Jarosław Adamowicz, Katarzyna Basiak-Gała, ks. Antoni Bednarz, prof. Andrzej Białkiewicz, Izabela Błaszczyk, dr Paweł Boliński, Mirosław Boryczko, Barbara Bubula, Ryszard Czapla, Michał Czekaj, Krzysztof J. Czyżewski, prof. Bogusław Dopart, prof. Andrzej Dziadzio, dr hab. Marcin Furtak, dr Łukasz Galusek, Marcin Jędrychowski, Piotr Kempf, Wojciech Kolarski, ks. Jacek Kurzydło, Piotr Legutko, Bohdan (Biś) Lisowski, Kazimierz Łatak, prof. Zbigniew Myczkowski, prof. Andrzej Nowak, Justyna Nowicka, prof. Zdzisław Pietrzyk, dr hab. Małgorzata Podrecka, prof. Piotr Przybyłowski, prof. Krzysztof Stopka, Marek Świca, prof. Jan Święch, dr Marta Urbańska, Agata Wąsowska-Pawlik.
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa liczy obecnie 143 członków.
Sylwetki nowo powołanych członków Komitetu:
Dr hab. Jarosław Adamowicz, prof. ASP w Krakowie – konserwator dzieł sztuki, dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej ASP. Jeden z czołowych w Polsce specjalistów od konserwacji rzeźby polichromowanej i wystrojów malarskich kościołów drewnianych. W swoim dorobku ma m.in. konserwacje wnętrz drewnianych kościołów w Dębnie Podhalańskim (obiekt światowego dziedzictwa UNESCO), Szalowej (pomnik historii), Harklowej, Grywałdzie, Sromowcach Niżnych i Przydonicy. W latach 2015–2020 wraz z kierowanym przez siebie zespołem przeprowadził największą w całej historii tego zabytku, multidyscyplinarną konserwację jednego z najcenniejszych dzieł sztuki w Polsce – Ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej w Krakowie.
Katarzyna Basiak-Gała – absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, studiów podyplomowych w Uniwersytecie Jagiellońskim i London School of Public Relations. Od 2009 roku związana jest z Narodowym Bankiem Polskim, początkowo jako pracownik centrali banku w Warszawie, a od 2017 roku dyrektor Oddziału Okręgowego w Krakowie Narodowego Banku Polskiego. Współinicjatorka otwarcia w 2020 roku Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP – centrum edukacji ekonomicznej połączonego z nowoczesną wystawą poświęconą dziejom pieniądza w Polsce. W przeszłości była m.in. doradcą w Ministerstwie Skarbu Państwa (2006–2007) i zastępcą dyrektora Biura Komunikacji Korporacyjnej w Polkomtel S.A. (2007–2008).
Ks. Antoni Bednarz – proboszcz kościoła św. Józefa w Krakowie-Podgórzu, jednego z najbardziej malowniczych kościołów miasta, obiektu ikonicznego dla całego dziedzictwa Krakowa na południe od Wisły. Wzniesiona przed I wojną światową świątynia projektu wybitnego polskiego architekta Jana Sas Zubrzyckiego została w ostatnich latach staraniem Antoniego Bednarza gruntownie odnowiona łącznie z otoczeniem i posadowioną na skale krakowskich Krzemionek dzwonnicą.
Prof. Andrzej Białkiewicz – architekt, rektor Politechniki Krakowskiej w kadencji 2020–2024, wcześniej przez dwie kadencje prorektor uczelni odpowiedzialny za remonty i inwestycje oraz współpracę z instytucjami zewnętrznymi. Przez większą część kariery naukowej związany z Zakładem Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury PK, którym kieruje od 2011 roku. Autor książek i artykułów poświęconych zagadnieniom architektoniczno-konserwatorskim, w tym w szczególności problematyce rewitalizacji zabytków i zmian sposobów użytkowania obiektów sakralnych. Jako architekt ma w dorobku 180 zrealizowanych projektów, w tym ponad pół setki kościołów i innych budowli sakralnych w Polsce, Europie Środkowej i Afryce.
Izabela Błaszczyk – menadżer kultury, producent projektów kulturalnych, wykładowca akademicki. Absolwentka zarządzania i marketingu w Akademii Ekonomicznej w Krakowie, dziennikarstwa i komunikacji medialnej w Uniwersytecie Jagiellońskim, europeistyki w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz studiów MBA. Od 2011 roku jest dyrektorem Krakowskiego Biura Festiwalowego – jednej z najważniejszych miejskich instytucji kultury w Krakowie, odpowiedzialnej za organizację najważniejszych festiwali takich jak Misteria Paschalia, Sacrum Profanum, Opera Rara, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Festiwal Miłosza, Festiwal Conrada oraz program Kraków Miasto Literatury UNESCO. Kierowane przez nią Biuro zarządza także Centrum Kongresowym ICE Kraków. W przeszłości była dyrektorem Wydziału Promocji Urzędu Miasta Krakowa i szefową biura prasowego Prezydenta Miasta Krakowa.
Dr Paweł Boliński – konserwator dzieł sztuki, specjalista w zakresie konserwacji malarstwa ściennego, kierownik Pracowni Dokumentacji Konserwatorskiej Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zaangażowany w starania na rzecz odnowy polskiej spuścizny kulturowej na Ukrainie podejmowane przez Instytut Polonika przy udziale finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach tych działań prowadzi od kilku lat konserwację malowideł ściennych Franciszka Ecksteina w dawnym kościele Jezuitów we Lwowie.
Mirosław Boryczko – inżynier, specjalista w zakresie inżynierii lądowej, asystent dydaktyczny w Katedrze Konstrukcji Mostowych, Metalowych i Drewnianych L-3 Politechniki Krakowskiej. Jest przewodniczącym Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Krakowie, autorem prac naukowych poświęconych konstrukcjom stalowym, praktykiem w zakresie zabezpieczania konstrukcyjnego zagrożonych obiektów zabytkowych.
Barbara Bubula – polonistka, nauczycielka, samorządowiec, obecnie wiceprezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Zdobyła bardzo duże doświadczenie w pracy na niwie samorządowej i państwowej – była przez 15 lat radną miasta Krakowa (1990–2005), następnie posłem na Sejm trzech kadencji, a także członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Ryszard Czapla – krakowski architekt, prezes zarządu Archeton Sp. z o.o. – studia architektonicznego znanego w całym kraju z gotowych projektów typowych domów jednorodzinnych. Autor projektów budynków użyteczności publicznej.
Michał Czekaj – absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, przedsiębiorca, prezes zarządu Dragon Poland Sp. z o.o. Sp. k. – firmy rodzinnej z siedzibą w podkrakowskiej Skawinie, będącej jednym z czołowych dostawców na polski rynek chemii budowlanej: klejów, rozpuszczalników, impregnatów i farb. Wiceprezydent ds. przemysłu Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie i członek Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP.
Krzysztof J. Czyżewski – historyk sztuki, pracownik Zamku Królewskiego na Wawelu, autor kilkudziesięciu prac naukowych z zakresu historii sztuki Krakowa i Małopolski w okresie średniowiecza i w dobie nowożytnej, poświęconych m.in. katedrze na Wawelu oraz sztuce w kręgu dynastii Jagiellonów.
Prof. Bogusław Dopart – polonista, historyk literatury, kierownik Katedry Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu w Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor książek poświęconych polskiemu romantyzmowi, w tym w szczególności najsłynniejszym dziełom Adama Mickiewicza: „Dziadom” i „Panu Tadeuszowi”. Jest przewodniczącym Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego w Krakowie.
Prof. Andrzej Dziadzio – prawnik, historyk prawa, kierownik Katedry Powszechnej Historii Państwa i Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest znawcą systemów prawnych i konstytucjonalizmu Europy w XIX wieku, w tym historii, prawa i ustroju monarchii habsburskiej ze szczególnym uwzględnieniem Galicji. Autor syntezy „Powszechna historii prawa” wydanej w serii podręczników akademickich Wydawnictwa PWN
Dr hab. Marcin Furtak, profesor Politechniki Krakowskiej – architekt, kierownik Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego PK – stworzonej od podstaw, nowoczesnej placówki badawczej odpowiedzialnej za sporządzanie ekspertyz oraz testowanie materiałów budowlanych i instalacji pod kątem komfortu cieplnego, szczelności budynków, poziomu zapylenia i hałasu. W 2016 roku uzyskał habilitację na podstawie rozprawy poświęconej międzywojennej architekturze i urbanistyce Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jest autorem ponad 120 projektów architektonicznych. W 2019 roku w ramach cyklu „Zabytki i energia” zorganizował wspólnie ze Społecznym Komitetem Odnowy Zabytków Krakowa ogólnopolską konferencję naukową poświęconą zagadnieniu ochrony i konserwacji tynków szlachetnych z okresu modernizmu.
Dr Łukasz Galusek – architekt i wydawca, zastępca dyrektora ds. programowych Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Badacz relacji kulturalnych między narodami Europy Środkowo-Wschodniej, problematyki przestrzeni, pamięci i tożsamości na pograniczach i obszarach wieloetnicznych. Autor i współautor książek poświęconych m.in. kulturze i dziedzictwu Siedmiogrodu, Śląska i polskich Kresów.
Marcin Jędrychowski – ekonomista, specjalista od rachunkowości, od 2018 roku dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Kierując tą placówką dokończył jedną z największych inwestycji ostatniego 30-lecia w Małopolsce – budowę nowej siedziby szpitala w Krakowie-Prokocimiu oraz zorganizował przeprowadzkę rozproszonych klinik do jednej, wspólnej siedziby. W 2020 roku był odpowiedzialny za utworzenie w nowo otwartym kompleksie szpitalnym głównego w regionie ośrodka leczenia chorych na Covid-19. W przeszłości pełnił m.in. funkcję zastępcy kwestora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum (2009–2016).
Piotr Kempf – specjalista w zakresie gospodarki leśnej, absolwent Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W 2015 roku objął funkcję dyrektora nowo utworzonego Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie – jednostki miejskiej, która po latach zastoju w dziedzinie pielęgnacji zieleni i tworzenia nowych obszarów zielonych przystąpiła energicznie do kompleksowej rewaloryzacji i rewitalizacji parków miejskich i przejęła kompleksową opiekę nad zielenią miejską. Nazywany czasami w mediach „papieżem krakowskiej zieleni”. W jego gestii znajdują najcenniejszej parki Krakowa wpisane do rejestru zabytków: Planty Krakowskie, Park Bednarskiego (wkrótce zacznie się jego generalny remont) czy Park Krakowski (poddany gruntownej rewitalizacji w latach 2017–2018).
Wojciech Kolarski – z wykształcenia filozof, były radny miasta Krakowa, w latach 2011–2015 był dyrektorem biur poselskich Andrzeja Dudy jako posła na Sejm i posła do Parlamentu Europejskiego. Po wygranych przez Andrzeja Dudę wyborach prezydenckich został w 2015 roku podsekretarzem stanu, a od 2019 roku jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie odpowiada m.in. za wystąpienia publiczne i patronaty Prezydenta RP, a także za współpracę Prezydenta RP ze środowiskami kultury i nauki, środowiskami kombatanckimi, kościołami i związkami wyznaniowymi oraz ze Społecznym Komitetem Odnowy Zabytków Krakowa
Ks. Jacek Kurzydło – kapłan archidiecezji krakowskiej, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, sekretarz Archidiecezjalnej Komisji ds. Konserwacji Zabytków Kościelnych, Architektury i Sztuki.
Piotr Legutko – polonista, dziennikarz, związany od lat czołowymi mediami krakowskimi i ogólnopolskimi, m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym” (w latach 80.), nieistniejącym już dziś „Czasem Krakowskim” (w latach 90. XX w.) i „Gościem Niedzielnym” (na przełomie stuleci). W latach 2007–2011 był redaktorem naczelnym „Dziennika Polskiego” – największej gazety regionalnej w Krakowie. Od 2017 roku jest dyrektorem TVP Historia. Autor wielu książek i wywiadów, w tym głośnego „Dlaczego zawiedliśmy?” – podsumowującego pierwsze 20-lecie Niepodległości zbioru rozmów z czołowymi postaciami polskiego życia publicznego (m.in. Lechem Kaczyńskim, Jerzym Buzkiem, Pawłem Śpiewakiem, Anną Dymną).
Bohdan (Biś) Lisowski – architekt, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) w kadencji 2019–2023, wykładowca akademicki. Zaangażowany w działalność na rzecz SARP od 1999 roku: Prezes SARP Oddział Kraków (2012–2019), Sekretarz Rady Prezesów SARP (2015–2019), Pełnomocnik Zarządu Głównego SARP ds. BIM (2015–2019). Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Komitetu BIM przy Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Sygnatariusz Deklaracji BIM Standard PL. Członek Rady Muzeum Narodowego w Warszawie, Rady Muzeum Narodowego w Krakowie, Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków przy Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków.
Kazimierz Łatak – architekt, członek zarządu Biura Projektów Lewicki Łatak Sp. z o.o. Kierowane przez niego i Piotra Lewickiego (obaj są laureatami Honorowej Nagrody SARP) od 1995 roku studio architektoniczne zaprojektowało m.in Halę KS „Cracovia” przy krakowskich Błoniach. Do najbardziej znanych realizacji tej pracowni w zakresie architektury i przestrzeni zabytkowej należała przebudowa Placu Bohaterów Getta na krakowskim Podgórzu (z pomnikiem w formie 70 krzeseł nawiązujących do likwidacji getta przez Niemców w 1943 roku), a ostatnio – projekt remontu głównego gmachu Muzeum XX. Czartoryskich – oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Na realizację od lat oczekuje opracowany przez Kazimierza Łataka i Piotra Lewickiego projekt kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę łączącej krakowski Kazimierz z Ludwinowem.
Prof. Zbigniew Myczkowski – architekt, pracownik naukowy Politechniki Krakowskiej. Jest jednym z czołowych w Polsce specjalistów w zakresie waloryzacji i ochrony krajobrazów kulturowych. Był wiodącym autorem planu ochrony, na podstawie którego Rada Miasta Krakowa podjęła w 2010 roku pionierską w skali kraju uchwałę o utworzeniu w Krakowie Parku Kulturowego Stare Miasto. W wyniku tej przełomowej decyzji udało się oczyścić ścisłe, historyczne centrum miasta z natłoku reklam zaśmiecających od lat 90. XX wieku przestrzeń publiczną i często zasłaniających najcenniejsze obiekty polskiego dziedzictwa. Pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest członkiem Komitetu Ochrony Przyrody PAN.
Prof. Andrzej Nowak – historyk (Instytut Historii UJ, Instytut Historii PAN), analityk stosunków międzynarodowych i problematyki imperiów. Jest z jednym z czołowych badaczy dziejów Europy Środkowej i Wschodniej w XVIII, XIX i XX wieku, w szczególności relacji między Polakami i innymi narodami pomostu bałtycko-czarnomorskiego a carską i sowiecką Rosją. Twórca autorskiej syntezy dziejów Polski mającej obejmować całość polskiej historii od zarania państwowości po współczesność (w latach 2015–2019 ukazały się cztery tomy obejmujące łącznie okres do schyłku epoki jagiellońskiej, piąty zaplanowany jest na rok 2021). Jest członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. W 2019 roku został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego.
Justyna Nowicka – dziennikarka Radia Kraków, w którym kieruje redakcją kulturalną. Z wykształcenia filolog klasyczny, znana jest słuchaczom krakowskiej rozgłośni i ogólnopolskiej Dwójki jako producentka słuchowisk radiowych i prowadząca audycje poświęcone literaturze, muzealnictwu, teatrowi i sztukom wizualnych. Współautorka książek o dziejach Opery Krakowskiej i Polskiego Radia w Krakowie.
Prof. Zdzisław Pietrzyk – historyk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znawca problematyki dziejów społecznych i oświaty Polski nowożytnej i ceniony wydawca źródeł historycznych, w tym listów Władysława Sikorskiego z okresu I wojny światowej. W latach 2003–2021 był dyrektorem Biblioteki Jagiellońskiej – jednej z najważniejszych w Polsce instytucji gromadzenia i udostępniania narodowego zasoby bibliotecznego. Pod jego kierunkiem Biblioteka rozpoczęła zakrojony na szeroką skalę proces digitalizacji swego księgozbioru.
Dr hab. Małgorzata Podrecka – prawnik, radca prawny, autorka prac naukowych z zakresu prawa cywilnego. W 2013 roku uzyskała na Uniwersytecie Jagiellońskim habilitację w zakresie nauk prawnych na podstawie rozprawy poświęconej rękojmi za wady prawne rzeczy sprzedanej. Jest wiceprezesem zarządu Grupy CANPACK – polskiego producenta aluminiowych puszek napojowych. Odpowiadała m.in. za ekspansję zagraniczną spółki, która z firmy działającej na rynku polskim stała się trzecim w Europie i piątym na świecie producentem w branży, mającym fabryki w 19 krajach i zatrudniającym na całym świecie blisko 8 tysięcy pracowników. Członek Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP.
Prof. Piotr Przybyłowski – kardiochirurg, specjalista w zakresie transplantologii klinicznej. Jest dyrektorem ds. medycznych Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i profesorem w I Katedrze Chirurgii Ogólnej Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum. Członek Narodowej Rady Rozwoju, przedstawiciel Prezydenta RP w Radzie Zdrowia Publicznego, były prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.
Prof. Krzysztof Stopka – historyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2012 roku dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. W przeszłości był także dyrektorem Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego (2004–2011). Inicjator serii wydawniczej „Historia et Monumenta Universitatis Iagellonicae”, współautor popularnonaukowych Dziejów Uniwersytetu Jagiellońskiego (2000). Jest cenionym badaczem historii Ormian w Polsce (szczególnie w średniowieczu i w początkach epoki nowożytnej). Inicjator powstania i redaktor czasopisma naukowego pt. „Lehahayer: czasopismo poświęcone dziejom Ormian polskich”. Odznaczony przez Prezydenta RP Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Marek Świca – historyk sztuki, muzealnik. Od 2016 roku jest dyrektorem Muzeum Fotografii w Krakowie. Przeprowadził gruntowną modernizację infrastruktury Muzeum (remont dawnej siedziby przy ul. Józefitów oraz rozbudowę i adaptację nowo pozyskanej hali dawnych wojskowych zakładów mechanicznych przy ul. Rakowickiej) oraz wdrożył nowe założenia programowe. Wcześniej był zastępcą dyrektora największego polskiego muzeum – Muzeum Narodowego w Krakowie (2004–2015), a także dyrektorem Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka” (2000–2004).
Prof. Jan Święch – etnograf, muzeolog, były dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor scenariuszy kilkudziesięciu wystaw muzealnych oraz prac naukowych poświęconych dziedzictwu architektonicznemu polskiej wsi, skansenom architektury drewnianej i innym muzeom na wolnym powietrzu. Kieruje Zakładem Teorii Muzealnictwa i Dokumentacji Etnograficznej w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Członek rady Muzeum Narodowego w Krakowie, a w latach 2016–2020 jej przewodniczący.
Marta A. Urbańska – dr inż. architekt, krytyk, historyk architektury, profesor Politechniki Krakowskiej, wykłada w kraju i za granicą. Autorka i redaktorka publikacji naukowych i fachowych, przekładów literatury architektonicznej, wystaw, jurorka konkursów. Prowadziła studia terenowe architektury historycznych ziem polskich. Członkini Izby Architektów RP, działa w Stowarzyszeniu Architektów Polskich SARP (w latach 2015–2019 była pełnomocnikiem Zarządu Głównego SARP ds. dziedzictwa historycznego). Laureatka wielu odznaczeń za zasługi publiczne.
Agata Wąsowska-Pawlik – historyk sztuki, muzeolog, stypendystka Katolickiego Uniwersytetu w Leuven, Departamentu Stanu USA i Tokyo University for Foreign Studies. W 2017 roku zastąpiła prof. Jacka Purchlę na stanowisku dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie – państwowej instytucji kultury odpowiedzialnej za współpracę Polski z innymi krajami, przede wszystkim Europy Środkowej, Wschodniej i Bałkanów, na polach związanych z tożsamością i pamięcią historyczną, ochroną i propagowaniem dziedzictwa kulturowego. W ramach Centrum od lat działa Akademia Dziedzictwa – program studiów podyplomowych w zakresie opieki nad zabytkami i zarządzania dziedzictwem.