NOWY PRZEWODNICZĄCY SPOŁECZNEGO KOMITETU ODNOWY ZABYTKÓW KRAKOWA
19 listopada 2020. Prezydent Andrzej Duda powołał Pana Borysława Czarakcziewa na stanowisko Przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. W skład Komitetu powołani zostali dziś również Prof. Andrzej Betlej i Prof. Andrzej Szczerski, którzy zostali Zastępcami Przewodniczącego SKOZK. Poniżej przedstawiamy sylwetki nowo powołanych członków Komitetu.
Borysław Czarakcziew jest architektem, autorem lub współautorem ponad 200 projektów architektonicznych o różnej skali i tematyce – od remontu zabytkowego zespołu Szarej Kamienicy przy krakowskim Rynku Głównym po projekt Systemu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. W latach 1999–2005 był Prezesem Zarządu spółki Miastoprojekt-Kraków, a od 2005 roku jest współwłaścicielem i Prezesem Zarządu GPP Grupa Projektowa. Od 2003 roku wchodzi w skład Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Krakowie. Był współautorem projektu Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krakowa z 2013 roku.
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich. W 2002 roku wybrany na pierwszego Przewodniczącego Małopolskiej Okręgowej Rady Izby Architektów, od 2014 roku członek Krajowej Rady Izby Architektów, od 2018 roku Wiceprezes Krajowej Rady odpowiedzialny za współpracę międzynarodową. Od 2009 roku reprezentuje stronę polską w pracach zespołów ACE (The Architects’ Council of Europe) zajmujących się akredytacją i certyfikacją programów nauczania oraz uznawania kwalifikacji zawodowych. Od 2020 roku członek zarządu ACE. Reprezentuje Polskę także w pracach ENACA (European Network of Architectural Competent Authorities) pełniącego rolę ciała doradczego Komisji Europejskiej. W latach 2014–2016 roku był także członkiem Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej przy Ministrze Rozwoju.
Andrzej Betlej jest historykiem sztuki, doktorem habilitowany nauk humanistycznych, profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2012–2016 pełnił funkcję dyrektora tej jednostki. W latach 2016–2020 był dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie. Za jego kadencji został ukończony remont konserwatorski będącego częścią Muzeum Narodowego Muzeum XX. Czartoryskich i otwarcie jego nowej eskpozycji. Od 2020 roku pełni funkcję dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu.
Był stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Kościuszko Foundation, Fundacji Lanckorońskich z Brzezia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Departamentu Stanu USA. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Historyków Sztuki, członkiem Komisji Historii Sztuki PAU, Komitetu Nauk o Sztuce PAN oraz Rad Muzeów – m. in. Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, przewodniczący Rady Muzeum Narodowego w Poznaniu. Kieruje Radą Narodową Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.
Jego zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim na sztuce nowożytnej, zwłaszcza z kwestiami zachowania dziedzictwa kulturalnego na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.
Andrzej Szczerski jest historykiem sztuki, profesorem nauk humanistycznych. Wykłada w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2020 roku jest dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie.
Ukończył m.in. kurs Royal Collection Studies w Londynie, Summer University Course na Central European University w Budapeszcie oraz The Stone Summer Theory Institute w School of the Art Institute w Chicago. Był stypendystą m.in. Uniwersytetu Oksfordzkiego, Zentralinstitut für Kunstgeschichte w Monachium, Università per Stranieri w Perugii, Fundacji Lanckorońskich i Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Wykładał na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem (2003) i na Uniwersytecie St. Andrews w Wielkiej Brytanii (2004).
W latach 2009–2017 był Prezesem Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), a w latach 2013–2015 wiceprezes AICA International. Członek rad programowych Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii Kordegarda w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” w Zakopanem. Jest ponadto członkiem Komisji Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Historyków Sztuki i organizacji Historians of German, Scandinavian and Central European Art (USA).
Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na zagadnieniu procesów modernizacyjnych w sztuce XX wieku.