15 lipca 2020. 7 polskich królów, 6 królowych, 6 królewiąt, 2 wieszczów narodowych, 1 naczelnik państwa – ich sarkofagi przez ostatnich 5 lat przeszły gruntowną odnowę. Pod koniec czerwca do krypt katedry na Wawelu wróciły z pracowni konserwatorskiej trzy ostatnie sarkofagi. Ważny etap odnowy królewskiej katedry na Wawelu dobiegł końca. Prace dofinansował Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
W tym roku konserwatorzy zajmowali się trzema metalowymi sarkofagami. Pierwszy z nich zawiera pochówek króla Polski, wielkiego księcia litewskiego i elektora saskiego Augusta II Mocnego (zm. 1733). W pracowni konserwatorskiej znalazł się już w zeszłym roku. Przysporzył konserwatorom niemało problemów, przy czym ich skalę można było poznać dopiero po otwarciu wieka. Ciało króla złożono w cynowej trumnie, która pierwotnie została umieszczona w drewnianym, pokrytym złoceniami sarkofagu. Gdy w 1839 roku król saski Fryderyk August, prawnuk Augusta Mocnego, ufundował obecny, miedziany sarkofag, cynowa trumna została do niego przełożona. W zeszłym roku okazało się, że z trumny niewiele już zostało. W wyniku korozji rozpadło się całkowicie jej dno, a burty były mocno powyginane. Sam sarkofag wymagał natomiast usunięcia warstw farb i lakierów, jakie nałożono w przeszłości na jego powierzchnię. Miedzianym blachom udało się przywrócić naturalny odcień metalu. Całość wzmocniono i zaopatrzono w samonośną konstrukcję.
Do Krakowa powróciły również dwa mniejsze sarkofagi. Należały do królewicza Zygmunta Kazimierza Wazy (1640–1647) i królewny Marii Anny Izabeli Wazówny (ur. i zm. 1642) – dzieci Władysława IV i królowej Cecylii Renaty. W ich przypadku obyło się bez niespodzianek i zgodnie z założonym programem prac odczyszczono je z produktów korozji i zanieczyszczeń, uzupełniono ubytki i zakonserwowano.
Zakończony cykl prac był pierwszą konserwacją sarkofagów w ich dziejach przeprowadzoną zgodnie z zasadami nowoczesnej sztuki konserwatorskiej, przy pełnym rozpoznaniu fizyko-chemicznym zastosowanych tu przed wiekami stopów metali. Wraz z odnową sarkofagów zakończono również renowację wnętrz krypt wawelskich. Przy okazji pojawiły się w nich tablice multimedialne, które będą w wielu językach informować zwiedzających o życiu i zasługach osób pochowanych.