22 listopada 2019. Po blisko 130 latach czerwona barwa powróciła na fasadę barokowego kościoła Paulinów. Wszystko za sprawą konserwatorów, którzy w trakcie zabezpieczania znajdującej się w awaryjnym stanie elewacji frontowej kościoła, odkryli jej pierwotną kolorystykę. Prace dofinansował Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Kościół na Skałce to jedna z najważniejszych świątyń Krakowa – otoczone od średniowiecza kultem miejsce męczeńskiej śmierci w 1079 roku biskupa krakowskiego św. Stanisława, patrona Polski. Dziś Skałkę kojarzymy także z kryptą wielkich Polaków, kryjącą sarkofagi m.in. Jana Długosza, Stanisława Wyspiańskiego i Czesława Miłosza. Stan piaskowcowych elementów fasady kościoła w ostatnich latach szybko się pogarszał. Jesienią 2018 roku oderwał się i spadł pod nogi turystki spory kawałek gzymsu spod tympanonu wieńczącego środkową cześć elewacji. Z remontem nie można było dłużej zwlekać.
W tym roku przy udziale Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i dotacji Gminy Miejskiej Kraków wykonano prace przy centralnej części fasady. W ich trakcie odkryto jej pierwotną kolorystykę z czasów wzniesienia obecnej, barokowej świątyni (lata 1733–1751). Pod warstwami tynku romańskiego, zastosowanego jako materiał wykończeniowy przy remoncie świątyni w 1890 roku, konserwatorzy znaleźli intensywną, pompejańską czerwień, którą w XVIII wieku pokryto półkolumny. To już kolejny, po kościele Prezentek przy ulicy św. Jana, przypadek, gdy w ostatnim czasie dzięki pracom finansowanym z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa udało się ustalić i przywrócić zbliżoną do oryginalnych, barokowych barw czerwień na fasadzie świątyni utrzymywanej przez kilka ostatnich pokoleń w stonowanych odcieniach bieli. A wszystko w myśl idei, zgodnie z którą konserwacja służyć winna wydobyciu prawdy o zabytku.
W przyszłym roku konserwatorzy zajmą się pozostałą częścią fasady kościoła Paulinów. Planowane prace konserwatorskie przy elewacjach wież być może pozwolą odkryć relikty podobnych kolorów na kolumnach najwyższych kondygnacji.
Koszt przeprowadzonego w tym roku remontu konserwatorskiego centralnej części fasady kościoła Paulinów wyniósł 540 tys. zł. SKOZK przeznaczył na ten cel dofinansowanie z NFRZK w wysokości 216 tys. zł.