25 marca 2019. Niedostępne dotąd skrzydła gotyckich krużganków krakowskiego klasztoru Franciszkanów zostaną otwarte już jesienią tego roku, gdy po trzech latach zakończy się realizacja jednego z projektów kluczowych Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Prace w położonym w samym środku Starego Miasta klasztorze wspierają także fundusze unijne.
Przez dziesięciolecia dostęp do południowej i zachodniej części średniowiecznych krużganków odcinała zwiedzającym kuta, żelazna krata. Część północną jeszcze w XIX wieku zamknięto murami i zamieniono na kaplicę Matki Boskiej Bolesnej, do której wchodzi się bezpośrednio z nawy kościoła. W rezultacie goście, coraz liczniej odwiedzający w ostatnich latach klasztor, podziwiać mogli wyłącznie wschodnie skrzydło krużganków. Tymczasem to właśnie w części południowej znajdują się najstarsze, pochodzące z pierwszej połowy XV wieku malowidła z cyklu portretów biskupów krakowskich. Malowane początkowo na ścianie polichromie dały początek galerii ordynariuszy diecezji kontynuowanej przez wieki w formie obrazów na desce lub na płótnie, wkomponowanych niekiedy w kamienne epitafia. Wiele wskazuje, że pomysłodawcą powstania galerii portretów swych poprzedników i następców był pierwszy polski kardynał – biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki (zm. 1455). W partiach krużganków, które zostaną wkrótce udostępnione dla zwiedzających, prócz postaci biskupów będzie można zobaczyć również cenne polichromie gotyckie i renesansowe, w tym Tłocznię mistyczną, Stygmatyzację św. Franciszka i Madonnę apokaliptyczną.
SKOZK podjął decyzję o współfinansowaniu remontu krużganków w grudniu 2016 roku. W roku 2017 do gotyckich wnętrz weszli konserwatorzy. Stan zachowania krużganków był dalece niezadowalający. Specjaliści zwracali przede wszystkim uwagę na postępujące zawilgocenie dolnych partii murów i zasolenia zagrażające polichromiom i kamiennym epitafiom. W pierwszej fazie prac skupiono się zatem na izolacji przeciwwilgociowej. W kolejnych etapach robót zajęto się obrazami, kamiennymi elementami wystroju, a w końcu oknami witrażowymi. Krużganki kończą właśnie uzyskiwać nową posadzkę.
Franciszkanie liczą, że prace konserwatorskie w krużgankach znajdą swój finał do końca października tego roku. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa przeznacza na trzyletnie działania w klasztorze przy ul. Franciszkańskiej w sumie 1,7 mln zł. Pozostała część kosztów finansowana jest w znaczącej mierze ze środków unijnych (2,5 mln zł). Z tego samego źródła finansowana jest również digitalizacja zbiorów biblioteki klasztornej.